jak dbać o cerę trądzikową

7 najczęstszych błędów popełnianych w walce z trądzikiem

Każdej osobie, która boryka się z trądzikiem najbardziej zależy na tym, by jak najszybciej pozbyć się problemu. Wszyscy powinni wiedzieć, że bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery. Jeżeli się do najważniejszych zasad nie zastosujemy, wówczas z trądzikiem można walczyć latami. A chyba nie na tym nam zależy, prawda? Oto 7 najczęstszych błędów, które popełniane są w pielęgnacji cery trądzikowej.

Maseczki ściągające, toniki, peelingi ziarniste

Jeżeli mamy trądzik, należy zrezygnować z tego typu kosmetyków. Nie jest to wskazane, podobnie jak stosowanie toników, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy. Substancja ta, choć kiedyś była wykorzystywana w walce ze zmianami trądzikowymi, coraz częściej staje się przyczyną podrażnień. To z kolei sprawia, że trądzik wygląda znacznie gorzej.

Tłuste kosmetyki do pielęgnacji włosów

Osoby borykające się z trądzikiem powinny jak najszybciej zrezygnować ze stosowania kosmetyków do pielęgnacji włosów, które zawierają oleje. Takie specyfiki bardzo często dotykają skóry twarzy, przyczyniając się do zatykania porów. A jak wiemy zatkane pory dzieli już tylko jeden krok od nasilenia trądziku.

Wyciskanie krost

Coś takiego „siedzi” w ludziach, co popycha ich do nieustannego dłubania i wyciskania pryszczy. Niektórzy nazywają to nawykiem i uzależnieniem. Choć mają dobre zamiary – chcą sobie pomóc, faktycznie tylko szkodzą swojej cerze. Jeżeli więc tylko pojawi się jakaś krosta, zaraz zabierają się do jej ściskania i wyciskania. Tymczasem od dawna wiadomo, że takie postępowanie nie tylko nie pomaga, ale przede wszystkim przyczynia się do pogorszenia kondycji cery. Zmiany trądzikowe zaczynają wyglądać znacznie gorzej. A i zwiększa się czas leczenia oraz zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się blizn po trądziku.

Produkty do pielęgnacji cery z olejami

Bardzo często stosujemy kosmetyki, których składu nie znamy. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że niektóre preparaty zawierają oleje (szczególnie są to te specyfiki przeznaczone do makijażu chroniącego przed promieniowaniem ultrafioletowym). A jak wiadomo – takie preparaty przyczyniają się do zatykania porów i w efekcie do powstawania wyprysków. Dlatego też, należy koniecznie szukać takich kosmetyków do makijażu, które pozbawione są olejów.

Wysuszanie alkoholem

Po wyciskaniu pryszczy, kolejną „manią” osób z cerą trądzikową jest aplikowanie na wykwity kosmetyków, które zawierają alkohol albo – co gorsza – traktują je spirytusem salicylowym. Takie czynności są zakazane bezwzględnie, chyba że nie zależy nam na wyleczeniu trądziku. Alkohol oraz inne podobne substancje przyczyniają się do mocnego przesuszenia skóry. A sucha skóra zmusza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy, co w rezultacie doprowadza do łojotoku i zatkania porów. Trądzik więc gotowy.

Wysuszanie słońcem

Są osoby, które wyznają zasadę, że słońcem pokonają trądzik. Promienie słoneczne – ich zdaniem – miałyby spowodować wysuszenie krost. Ale wiadomo  już że nawet naturalne opalanie, jak i opalanie w solarium nie jest wskazane. Przynosi natomiast wielką szkodę. Opalanie jest szczególnie niebezpieczne, gdy dodatkowo bierzemy leki na trądzik (retinoidy). Dlatego też bezwzględnie należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym (także tym z solarium). Warto również pamiętać, że nawet kilkudniowa przerwa w stosowaniu retinoidów nie pomoże, a  czasami nawet i zwiększy wrażliwość skóry na światło. Dlatego też należy chronić skórę przed promieniami UV.

Warto również pamiętać, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce staje się przyczyną nowotworów skóry.

Dotykanie skóry

Wiele się mówi również na temat dotykania skóry objętej trądzikiem. Należy z tego zrezygnować – tak zalecają dermatolodzy. Zanieczyszczone dłonie i wykwity będące siedliskiem bakterii powodują, że codzienne inadmierne dotykanie skóry może przyczynić się do nawrotów trądziku oraz jego nasilenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *