aspiryna na pryszcze

Aspiryna na pryszcze?

Aspiryna, jako lekarstwo na pryszcze? Brzmi mało realnie. Ale… jak się okazuje pasta/maseczka z aspiryny jest chętnie stosowana na pryszcze oraz na zatkane, zaognione pory już od bardzo dawna. O skuteczności aspiryny przekonało się już bardzo dużo osób- trudno znaleźć negatywne opinie na ten temat.

Dlaczego aspiryna działa?

Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy sprawia, że stan zapalny nie będzie się rozprzestrzeniał (pryszcz nie urośnie jeszcze bardziej), a opuchlizna i zaczerwienienie się zmniejszą.

Między innymi z tych powodów maseczka z aspiryny idealnie sprawdzi się przed nałożeniem makijażu na twarz. Działa również antybakteryjnie, wspomaga ochronę przed trądzikiem i wygładza skórę (złuszcza ją). Jeśli ktoś wyciska pojedyncze pryszcze- aspiryna może przyspieszyć gojenie rany, która została po krostce.

Do produkcji kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) stosuje się kwas salicylowy. Kwas salicylowy jest częstym składnikiem kremów czy maści na pryszcze, trądzik.

Jak użyć aspiryny, jako maseczki?

Zasada przygotowania maseczki z aspiryny jest bardzo prosta: 1 tabletka aspiryny zgniatamy i mieszamy z 4 kroplami wody.

Można ją trochę zmodyfikować dla wzbogacenia efektu. Na przykład:

Jeśli zwiększysz proporcję aspiryny i wody: na przykład 4 tabletki aspiryny i 2 łyżki stołowe wody, możesz też dodać odrobinę miodu, aby maseczka lepiej trzymała się na skórze. Dodatkowo odżywi i wzmocni ona przemęczoną cerę dzięki zawartości witamin w miodzie.

Jeśli wymieszasz pastę z aspiryny z jogurtem naturalnym, dodatkowo złagodzi ona podrażnienia skóry.

Przygotowaną maseczkę nałóż i poczekaj, aż wyschnie (około 20minut). Zdejmuj ją poprzez delikatne pocieranie skóry opuszkami palców (niewskazane dla osób z cerą wrażliwą) lub opłucz skórę letnią wodą. Stosuj 2 razy w tygodniu.

Kilka uwag:

Aspiryna może uczulać, dlatego warto zanim zastosujemy jej, jako maseczki, najpierw skonsultować się z dermatologiem.

Maseczka aspirynowa po zastosowaniu może dać lekkie uczucie ściągnięcia i pieczenia- to normalne.

Pamiętaj, jeśli nakładasz maseczkę rękami bezpośrednio na krostki, umyj najpierw dokładnie ręce żelem antybakteryjnym. Chyba nikomu nie zależy na tym, aby pryszczy było coraz więcej…

Aby przyspieszyć skuteczność działania aspiryny na twarzy możesz, przed nałożeniem maseczki, oczyścić twarz peelingiem grubo ziarnistym (!).

Zamiast aspiryny można też użyć polopiryny.

2 thoughts to “Aspiryna na pryszcze?”

  1. aspiryna albo Polopiryna one są naprawdę dobre na pryszcze bo mają kwas salicylowy który jednak ma działanie przeciwzapalne nie polecam oczywiście do stosowania na większe obszary i zbyt często bo można się uczulić poza tym ten kwas jednak wysusza skórę ale na jakieś niewielkie zmiany to najlepszy środek który zazwyczaj z reguły mamy gdzieś tam pod ręką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *