Co to jest trądzik młodzieńczy, kiedy powstaje i kiedy znika?

Każdy z nas się z nim borykał, z uwagi na to, że powstaje on w wieku młodzieńczym. Oczywiście jedne osoby miały mniejsze, inne większe problemy z „pryszczami”, ale czym tak naprawdę jest trądzik młodzieńczy, jak się objawia i jak się go leczy? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Co to jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to choroba skórna występująca najczęściej w początku okresu pokwitania – dojrzewania, stąd też jej nazwa. Następuje ona w wyniku nagłych zmian hormonalnych w organizmie, która prowadzi do nadmiernej aktywności gruczołów, czyli łojotoku, co powoduje zatykanie się porów skórnych.

Kiedy powstaje trądzik młodzieńczy i jak się objawia?

Trądzik młodzieńczy jak to zostało wspomniane pojawia się w okresie dojrzewania. Jego objawy są bardzo widoczne co jest niestety zmorą dla wielu młodych ludzi, gdyż zmiany skórne bardzo rzutują na ich wygląd, nawet jeśli są niewielkie. Pryszcze, czyli prawidłowo zaskórniki, grudki i krostki powstają w wyniku nadmiernego nagromadzania się łoju oraz zrogowaciałego naskórka.

Zaskórniki są niezapalną postacią trądziku. Powstają w wyniku zaczopowania się porów skórnych przez łój i nagromadzony naskórek. Zapalenie może wdać się kiedy do zaskórnika dostana się bakterie, które normalnie znajdują się na skórze. Rozwijają się one pod zaczopowaną powierzchnią i tym samym wywołują stan zapalny, co może doprowadzić do rozwoju zapalenia również wokół gruczołu łojowego.

Taka postać trądziku może osiągać duże rozmiary i być bardzo bolesna. Jednakże mało kto wie, że skłonność do trądziku jest dziedziczna. Jeśli chcemy wiedzieć, w jakim stopniu „dopadnie nas” ta przypadłość możemy popatrzyć na zdjęcia rodziców z ich młodzieńczego okresu i będziemy wiedzieć czego możemy się spodziewać. Trądzik młodzieńczy dotyka przeważnie twarz. Jednakże może pojawić się w innych miejscach takich jak tors i dekolt, plecy, uda, a nawet pośladki.

Kiedy znika trądzik i jak się go pozbyć, zapobiegać mu?

Trądzik młodzieńczy z reguły towarzyszy nam w trakcie całego okresu dojrzewania – czasami zanika, by później powrócić ze wzmożoną siłą. Po okresie pokwitania powinien zniknąć, jednak często nie znika samoczynnie, a czasami towarzyszy nam z mniejszym nasileniem przez całe życie. Dlatego też trzeba odpowiednio dbać o skórę, gdyż kiedy ją zaniedbamy mogą pojawić się na niej blizny, które mogą zostać do końca życia!