Czy czosnek pomaga zlikwidować pryszcze?

Czosnek to genialne warzywo, które świetnie wpływa na zdrowie, ale czy czosnek pomaga na trądzik? To już jest nieco wątpliwe. Sama go uwielbiam i chętnie dodaję do różnych potraw, jadłam go zresztą od dziecka, ale nie pomogło mi to w uporaniu się z pryszczami.

Dlaczego nie pomógł mimo swojego przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego i ogólnie leczniczego działania? Oto jest pytanie, na które postaram się odpowiedzieć w poście.

Czosnek na trądzik pod postacią maseczki

To najbardziej oczywiste z zastosowań. Czosnek nałożony na skórę, pod postacią maski, zachowuje swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne toteż teoretycznie rzeczywiście mógłby leczyć zmiany skórne.

Poza tym czosnek to jedno z lepszych źródeł siarki, a siarka jak wiadomo też jest powszechnie zalecana i wykorzystywana w leczeniu różnych chorób skórnych, z trądzikiem włącznie.

Mając to na uwadze można by pomyśleć, że maska z czosnku na trądzik to rewelacyjne rozwiązanie, ale każdy kto tego próbował wie jedno – czosnek ma właściwości żrące, tzn. po posmarowaniu nim skóry, szczególnie zmienionej chorobowo, piecze jak diabli i jest to trudne do zniesienia.

Co gorsza w zetknięciu ze skórą czosnek może powodować również alergię kontaktową – egzemę. Skóra staje się wtedy zaczerwieniona, swędzi, pojawiają się na niej krostki wypełnione płynem surowiczym czy wręcz śluzem, które z czasem mogą utworzyć na skórze skorupę. Miejsca potraktowane czosnkiem mogą też pożądnie spuchnąć.

Teoretycznie można kawałki czosnku przykładać do pojedynczych pryszczy, czyli zastosować coś w rodzaju terapii punktowej, ale ona też nie pomoże, czosnek może na tyle uszkodzić skórę, że nie dojdzie do siebie już po zniknięciu trądziku, a jeśli w międzyczasie wyjdziesz na słońce to są duże szanse na to, że takie uszkodzenia pozostawią po sobie przebarwienia, których niejednokrotnie trudniej się pozbyć niż samych pryszczy.

Czy czosnek w pokarmach pomoże na trądzik?

Kto lubi czosnek, ten uznaje go za smaczny. Sama należę do tych osób i nie obawiam się go zjadać na surowo jak mam problemy z gardłem albo migdałami. Zawsze mi pomaga. Pytanie czy to pomoże na trądzik? To oczywiste, że niestety nie. Jem czosnek odkąd pamiętam, a trądzik miałam, nie tędy więc droga.

Badania dostepne w różnych czasopismach medycznych (w tym bazach online) też nie potwierdzają leczniczego wpływu czosnku na trądzik, choć oczywiście jeść go warto, bo ma mnóstwo właściwości zdrowotnych i na pewno pozytywnie wpłynie na organizm.

Co zamiast czosnku na trądzik?

  • działanie silnie odkażające ma bisazulene, poza tym nie podrażnia skóry, pod tym względem najlepszy jest żel TRIOXIL
  • siarkę zawieraja m.in. świetne mydła siarkowe polecam to >>> KREM SIARKOWA MOC

One thought to “Czy czosnek pomaga zlikwidować pryszcze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *