Czy można zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych?

Jak się okazuje, trądzik może nie być ostatecznym problemem. Bardzo często, nawet po zakończeniu kuracji antytrądzikowej, może pozostać po niej „pamiątka”. Są to blizny potrądzikowe. Czy można im zapobiec? – takie pytanie zadają sobie ci, którzy jeszcze tego nie doświadczyli i nie chcieliby w przyszłości zmagać się z problemem blizn.

Po pierwsze – właściwie lecz trądzik

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem, zapobiegającym powstawaniu blizn potrądzikowych jest odpowiednie leczenie problemu. Przede wszystkim nie należy bagatelizować wykwitów skórnych. Walkę z trądzikiem można rozpocząć w domu. Lepiej jednak nie stosować „babcinych” sposobów, lecz zastosować specjalne dermo-kosmetyki. Takie preparaty można nabyć w drogeriach internetowych albo też w aptekach. Specyfiki takie zawierają w swoim składzie substancje, które wykazują działanie antybakteryjne i zwalczające łojotok, a jednocześnie nie wysuszają skóry.

Jeżeli jednak widzimy, że taka kuracja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lepiej nie ryzykować zaostrzenia objawów i tym samym powstania blizn, lecz wybierzmy się do dermatologa. Specjalista zaleci odpowiednie leczenie.

W pierwszej kolejności jest to leczenie miejscowe. W składzie maści, kremów i innych mazideł znajdziemy antybiotyki, retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Gdy te nie przyniosą oczekiwanych efektów, wówczas czeka nas leczenie ogólne. Leczenie ogólne najczęściej łączy się z leczeniem miejscowym, by przyspieszyć czas trwania kuracji. W leczeniu ogólnym również podaje się antybiotyki czy retinoidy (są nowością i przełomem w leczeniu trądziku). W niektórych sytuacjach podaje się leki zawierające hormony.

Po drugie – odpowiednio pielęgnuj cerę

By zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej. Do oczyszczania twarzy nie należy wybierać kosmetyków, które zawierają alkohol i mydło. Takie preparaty będą bowiem powodowały wysuszanie skóry. Do przemywania najlepiej wybierać specjalne preparaty, choćby Hydroviton.CR, który nie tylko dokładnie oczyszcza, ale i ma silne działanie przeciwtrądzikowe.

Po trzecie – nie wyciskaj krostek

Naganną czynnością jest notoryczne wyciskanie pryszczy. Jest to nałóg nastolatków, który niestety nie przynosi poprawy, lecz pogarsza stan naszej cery. Doprowadza do poważnych stanów zapalnych oraz blizn potrądzikowych. Dlatego też trzeba wykazać się silną wolą i nie dopuszczać do  wyciskania krostek. Bowiem gdy je wyciskamy, uszkadzamy tkankę oraz powodujemy rozprzestrzenianie się bakterii, które powodują powstawanie większej ilości zmian trądzikowych.

Jeśli chcesz zmniejszyć stany zapalne działając od zewnątrz – naświetlaj skórę czerwonym światłem. Tak, to możliwe. To bezinwazyjne leczenie trądziku stosowane coraz częściej i polecane przez coraz więcej osób >>> tu sprawdzisz jak działa.

Po czwarte – unikaj czynników zaostrzających trądzik

Jeżeli będziemy doprowadzać do sytuacji, w których zmiany trądzikowe będą nasilać się, wówczas prawdopodobieństwo powstania blizn potrądzikowych będzie znacznie większe.

Należy unikać wystawiania skóry objętej trądzikiem na działanie promieni słonecznych (opalanie w solarium nie jest także wskazane). Słońce powoduje bowiem wysuszenie skóry. Choć początkowo może przynosić do poprawę stanu cery, w późniejszym czasie  słońce zmusza do wzmożonej aktywności gruczoły łojowe, powodując tym samym łojotok.

Nie jest wskazane również zjadanie sporej ilości czekolady czy tłustych smażonych potraw. Choć nie zostało to do końca udowodnione, istnieją przypuszczenia, że takie produkty mogą nasilać objawy trądziku, a tym samym zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się blizn po trądziku. Wskazane jest natomiast wzbogacenie naszego jadłospisu w cynk oraz witaminę A – witaminy i składniki mineralne, które mają niezwykle korzystny wpływ na kondycję naszej cery.

Po piąte – systematycznie poddawaj się złuszczaniu cery

By nie dopuścić do powstania blizn potrądzikwoych, warto systematycznie odwiedzać salony kosmetyczne. Oferują one szereg zabiegów, które przyczyniają się do złuszczenia skóry. Taka czynność z kolei sprawia, że ryzyko wystąpienia zmian trądzikowych znacznie maleje. Redukuje się zatem prawdopodobieństwo wystąpienia blizn.

Jednam z takich zabiegów jest mikrodermabrazja. To kuracja całkowicie bezbolesna. Polega na  delikatnym złuszczaniu naskórka. Złuszczanie to następuje warstwa po warstwie. Dzięki czemu głębokość złuszczania jest stale kontrolowana. Mikrodermabrazja sprawia, że cera jest wygładzona i pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości.

Złuszczanie skóry gwarantują również wszelkie peelingi. W salonie kosmetycznym można przeprowadzić peeling chemiczny, wykorzystujący kwas glikolowy albo kwas migdałowy. Kuracja ta jest całkowicie bezpieczna i przynosi zadowalające efekty. Zabieg polega na posmarowaniu skóry odpowiednim preparatem. Dzięki temu złuszczeniu ulega naskórek, a skóra staje się gładka.

Jeśli nie masz bardzo rozległych i intensywnych pryszczy, a chcesz pozbyć się z rogowaciałego naskórka czymś silniejszym niż zwykłym peelingiem zrób peeling kawitacyjny i sonoferezę, te zabiegi też możesz wykonać w domu >>> sprawdź i dowiedz się więcej.

Jak widać – istnieje co najmniej kilka sposobów, które są w stanie zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych. Część z nich będzie również skuteczna w redukowaniu istniejących śladów (zabiegi w salonie kosmetycznym oraz stosowanie niektórych kremów na trądzik). Najważniejsze by pamiętać, że to właśnie profilaktyka może okazać się najtańszą metodą redukcji blizn. Warto więc zająć się swoją cerą znacznie wcześniej.

2 thoughts to “Czy można zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *