Domowe sposoby na zaskórniki

Po przejrzeniu kilkunastu stron mogę śmiało stwierdzić, że domowe sposoby na zaskórniki to temat – rzeka. Chyba nigdy się nie wyczerpią. Już dziś niczego na ten temat nie szukam, bo lista z kilkunastu (!) wydłuży mi się do kilkudziesięciu.

Chciałam dziś zrobić porządki na twarzy, ale lektura tak mnie zainteresowała, że postanowiłam natychmiast podzielić się z Wami poczynionymi ustaleniami. Porządki z zaskórnikami zrobię jutro oczywiście korzystając z któregoś z wymienionych poniżej sposobów.

Tyle tytułem wstępu.

Oto jedne z najprostszych domowych sposobów na zaskórniki:

Na pewno masz sól i pastę do zębów

Możesz więc zacząć od tego: wymieszaj łyżeczkę pasty z połową łyżeczki soli. Powstałą miksturę nałóż na twarz (nos, brodę, etc.), jeżeli się kruszy dodaj dosłownie ociupinkę wody.

Wytrzymaj z tą maseczką około 5 minut, na koniec usuń ją (lekko skrobiąc) z użyciem ciepłej wody, po czym przemyj twarz chłodną wodą. Powinno pomóc.

cytryna

Jeśli masz cytrynę

Wyciśnij z cytryny sok i wymieszaj z solą (w mniej więcej tych samych proporcjach). To co powstanie z tego połączenia nałóż na skórę z zaskórnikami. Poczekaj aż mikstura wyschnie, a następnie zmyj ją (jeśli się da możesz w trakcie zmywania lekko poskrobać).

 

Wykorzystaj jajko

A właściwie samo białko. Ubij je na sztywną pianę, rozprowadź na całej twarzy, a newralgiczne miejsca (nos, brodę, czoło) przykryj kawałkami chusteczek higienicznych albo skrawkami papieru toaletowego. Poczekaj aż białkowa maska wyschnie. Zerwij papierki, a twarz dokładnie umyj.

 

Może masz trochę miodu?

Jeżeli tak zrób sobie coś w rodzaju miodowego peelingu, który działa jak peeling mechaniczny i enzymatyczny (pewności nie mam, ale coś kiedyś obiło mi się o uszy). Jeżeli miód jest skrystalizowany to go lekko podgrzej, jeśli jest płynny nałóż go w takiej postaci na nos lub brodę, poczekaj jakiś kwadrans, po czym dokładnie miód zmyj. Nawet jeśli nie usunie zaskórników to trochę odżywi skórę.

 

Pasta do zębów i szczoteczka

Jeśli masz wolną szczoteczkę (warto mieć jedną specjalnie do celów kosmetycznych) do zębów to weź ją, zmocz wodą, nałóż na nią trochę pasty i po przemyciu twarzy wodą pożądnie (ale delikatnie, aha – szczoteczka musi być miękka!) wyszczotkuj nos. Kilka powtórzeń i zaskórniki powinny zniknąć.

Jeżeli masz klej

Zwykły klej biurowy czy szkolny, byle nie toksyczny, to najpierw rozmiękcz skórę przykładając do niej szmatkę nasączoną ciepłą wodą, następnie posmaruj nos lub brodę klejem i przykryj paskiem z papieru toaletowego lub chusteczki higienicznej. Po wyschnięciu oderwij pasek od skóry. Część zaskórników powinna się poddać.

 

Domowe sposoby na zaskórniki wymagające pewnych inwestycji

Możesz też kupić jakiś peeling enzymatyczny. Systematyczne stosowanie powinno odkryć zaskórniki tzn. usunąć pokrywający je obumarły naskórek i odblokować pory umożliwiając wypchnięcie zalegającego w nich łoju na zewnątrz. Konieczne będzie kilka powtórzeń.

Polecam peeling Skinception – w dobrych warunkach wystarczy ci nawet na kilka miesięcy i wyczyści buźkę (i nie tylko) lepiej od innych kosmetyków.

Kliknij po więcej informacji na temat tego produktu.

Jeśli zaskórników masz naprawdę dużo to może warto byłoby zadbać o to, żeby organizm zaczął wytwarzać trochę mniej łoju, łój powstaje m.in. pod wpływem diety i hormonów. Procesy jego produkcji możesz wyregulować ziołami, albo tabletkami przeciwtrądzikowymi, choćby Nonacne (ma sporo witamin, minerałów i roślinnych steroli wpływających na produkcję łoju).

Na razie to wszystko. Ja przymierzam się do wykorzystania białka 🙂

A Wy stosowałyście / stosowaliście już któryś z tych sposobów?