jak dbać o cerę trądzikową

Jak dbać o cerę trądzikową?

To niekończąca się historia i never ending question: jak dbać o cerę trądzikową? Pyta o to tyle osób w mailach do mnie, że postanowiłam ponownie zająć się tematem.

Warto chyba, bo leczenie trądziku ma dość poważny przebieg i wcale do najłatwiejszych nie należy. Przede wszystkim kuracja może znacznie przeciągać się w czasie, a zmiany likwidowane są stopniowo. W tym czasie trzeba bardzo dbać o cerę. Jeśli już jednak uda się  pokonać trądzik, by nie zniweczyć efektów długotrwałego i nierzadko dość kosztownego leczenia cerę w dalszym ciągu należy uważnie i rozważnie pielęgnować. Przekonałam się o tym sama.

Bo zarówno błędy w pielęgnacji jak i błędy w diecie niejodnokrotnie sprawiały, że mój trądzik wracał.

Tak. Jest to niezwykle ważne, by móc zapobiec pojawieniu się kolejnych zmian trudnych do zlikwidowania.

Cera trądzikowa krótka charakterystyka

Za cerę trądzikową uważa się cerę tłustą, którą pokrywa gruba warstwa rogowa. Ten typ cery charakteryzuje się występowaniem zapalnych nacieków, zaskórników oraz grudek, które powstają w efekcie słabszego ukrwienia oraz rozszerzonych porów.

Najczęściej cera trądzikowa pojawia się u młodych osób w wieku dojrzewania (stąd mówimy o trądziku młodzieńczym), aczkolwiek osoby dorosłe również mogą posiadać ten typ cery.

Podstawy pielęgnacji cery trądzikowej

Zastosowanie się do zasad pielęgnacji cery trądzikowej pozwoli na uporanie się z problemem i zapobiegnie pojawieniu się kolejnych zmian. Od czego zatem zacząć?

Ważne oczyszczanie

Przede wszystkim należy pamiętać, że niezwykle istotne jest właściwe oczyszczanie cery. Należy bezwzględnie zrezygnować ze stosowania mydła, które wysusza skórę oraz ją podrażnia. W ten bardzo łatwo nasilić łojotok, a to oznaczać by mogło tylko jedno pojawienie się zmian trądzikowych i długotrwałe leczenie problemu.

Do oczyszczania cery trądzikowej szczególnie polecane są żele do mycia twarzy, których pH jest zgodny z pH skóry. Można sięgnąć po mleczko, które szczególnie korzystnie wpływa na cerę trądzikową wrażliwą. Trzeba jednak pamiętać, by mleczko dokładnie spłukać wodą. Inną możliwością jest zastosowanie kostki dermatologicznej przypomina mydło, aczkolwiek mydłem nie jest, działa antybakteryjnie i nie wysusza skóry ani też nie powoduje występowania uczucia „ściągnięcia”.

Jeśli mamy problem z cerą trądzikową, warto zrezygnować z oczyszczania twarzy ręcznikami frotte. Znacznie lepiej sprawdzają się w tym przypadku ręczniki jednorazowe. Warto mieć świadomość, że na ręcznikach wielokrotnego użytku, które w zwyczaju mamy wykorzystywać, gromadzi się brud, kurz, wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii, a co za tym idzie powstawaniu zmian na twarzy.

Uwaga: oczyszczanie wewnętrzne!

Nie, nie mam tu na myśli stosowania jakichś szczególnych diet oczyszczających. Po prostu uważam, że dieta ma ogromne znaczenie i samo unikanie śmieciowego jedzenia, słodyczy, gotowych produktów oraz dbanie o to, by w diecie było naprawdę DUŻO WARZYW i sporo (choć niekoniecznie dużo) owoców, powinno bardzo pomóc.

Ze swojej strony polecam też albo siemię lniane jako dodatek do potraw, albo dodawanie do nich błonnika witalnego (sprawdź co to) też z siemieniem, taki błonnik to np. >>> Fibre Select. Kilka łyżeczek dziennie dodanych do ulubionego koktajlu czy zupy powinno wspomóc i trawienie i usuwanie z organizmu toksyn.

Na cerę wpływa to rewelacyjnie – wiem z własnego doświadczenia.

Stosowanie kremów

Nawet jeśli cera ma skłonność do trądziku, nie należy rezygnować ze stosowania kremów. Nakładanie takich specyfików może przynieść skórze wiele dobrego, pod warunkiem, że kosmetyki na trądzik są w odpowiedni sposób dobrane. Ważne jest, by zawierały w swoim składzie odpowiednie substancje wspomagające walkę z trądzikiem. Ze swojej strony polecam >>> Trioxil – żel, który dzięki zawartości odpowiednich składników oraz wykorzystaniu nowoczesnej technologii nanosomowej, jest w stanie skutecznie wspomóc redukcję zmian trądzikowych, zapobiegając pojawianiu się kolejnych.

Jeśli nie chcemy pogorszyć kondycji cery trądzikowej, koniecznością jest unikanie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej. Warto natomiast postawić na polecane kremy do cery tłustej, ale takie, które nie są komedogenne, a to znaczy że są przeznaczone do cery trądzikowej, nie powodując powstawania zmian.

Uwaga także na kremy perfumowane. Takie specyfiki zawierają w swoim składzie dodatkowe substancje, które mogą powodować podrażnienia i zwiększać wrażliwość skóry.

Stosowanie kosmetyków do makijażu

Choć wiele osób uważa, że makijaż cery trądzikowej nie jest wskazany, z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to do końca prawdą. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakich kosmetyków używamy i czy na koniec dnia wykonujemy demakijaż.

Najważniejsze jest to, by kosmetyki do makijażu nie zatykały porów, w ten sposób nie utrudniając wydostawania się wydzieliny gruczołów łojowych na zewnątrz. Dla przypomnienia zatkane ujścia gruczołów łojowych powodują gromadzenie się łoju, co stanowi pożywkę dla bakterii. W ten sposób dochodzi do rozkładu łoju na wolne kwasy tłuszczowe podrażniające skórę i powstawanie zaskórników, które są początkiem poważnych problemów z trądzikiem.

By mieć pewność, że kosmetyki do makijażu nie będą zatykały porów i nie będą wpływały niekorzystnie na kondycję cery trądzikowej, warto wybierać sprawdzone specyfiki ze stosowną adnotacją o nieblokowaniu porów. Polecane są również takie kosmetyki, które dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne.

Tego nie wolno!

Mając na uwadze prawidłowe oczyszczanie cery trądzikowej, należy pamiętać o tym, by nagminnie nie dotykać twarzy. W ten sposób bowiem bardzo łatwo przenosić bakterie, co może powodować ponowne pojawienie się zmian skórnych.

Chcąc mieć pewność, że zmiany trądzikowe się nie pojawią, nie można sobie pozwolić na to, by wyciskać ewentualne krostki. W ten sposób tylko pogorszymy kondycję skóry,  a jednocześnie sprowokujemy pojawienie się zmian trądzikowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *