Ten post ma być dość ogólnym i szybkim podsumowaniem tematu – wszystkich podstawowych informacji na temat trądziku różowatego. Więcej informacji znajdziesz w innych artykułach na blogu.
Trądzik różowaty to przypadłość, z którą borykają się osoby dorosłe, zwykle między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Choć nie jest to choroba, którą można się zarazić, jednak bywa dość uciążliwa, zważywszy na to że ma charakter przewlekły. A to oznacza, że gdy raz się pojawi, zawsze może pojawić się kolejny raz. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować skórę trądzikową, by zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się czerwonych plam, w dalszej kolejności grudek i krostek.
Nie dopuść do rozwoju kolejnych faz
Chcąc zlikwidować trądzik różowaty, należy pamiętać że im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepsze efekty osiągniemy. Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do pojawienia się kolejnych faz rozwojowych, bo w końcowym etapie zwykle dochodzi pojawienia się formy przerostowej, którą należy usunąć chirurgicznie.
Jeżeli chcemy zredukować zmiany trądzikowe, warto wykorzystać dobroczynne działanie jonoforezy oraz niebieskiego światła stosowanego podczas naświetlań lampą sollux.
Jako że jedną z przyczyn powstawania zmian trądzikowych jest stres, warto sięgnąć po odpowiednie specyfiki o działaniu wyciszającym. Sprawdzą się doskonale te na bazie ziół.
Gdy dojdzie do pojawienia się bardziej nasilonego trądziku różowatego, wówczas konsultacja dermatologiczna będzie koniecznością. W takiej sytuacji zwykle pacjentowi podaje się antybiotyki bądź zaleca się leczenie środkami bakteriostatycznymi. Konieczne jest również regularne smarownie zmian skórnych maściami o działaniu przeciwzapalnym. Warto również zażywać witaminę B2 oraz witaminę PP.
Prawidłowa pielęgnacja skóry
Jeżeli chcemy zlikwidować istniejące zmiany trądzikowe, a jednocześnie nie chcemy dopuścić do rozwoju trądziku, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim leczeniu, ale również właściwej pielęgnacji cery. Jeżeli nie będziemy stosować się do poniższych wskazówek, całe leczenie trądziku nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów.
Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym powinna obejmować stosowanie odpowiednich specyfików kosmetycznych. Koniecznością jest rezygnacja z preparatów zawierających mydła. Należy je zastąpić żelami zawierającymi roślinne substancje myjące (między innymi z kukurydzy, palmy kokosowej) czy środki zawierające ekstrakt z arniki górskiej.
Warto pamiętać, by każdego dnia twarz przemywać roztworem kwasu bornego o stężeniu 2%.
Walcząc z trądzikiem różowatym, należy pamiętać, by nie stosować toników zawierających kwas salicylowy bądź przygotowanych na bazie alkoholu. Polecane s natomiast preparaty zawierające olej z pestek winogron bądź ogórecznika lekarskiego.
Koniecznością jest także stosowanie kosmetyków, które zawierają filtry ochronne, dające osłonę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego. Tym samym nie jest wskazane opalanie miejsc objętych zmianami trądzikowymi.
Dbając o skórę objętą trądzikiem, warto chronić ją przed wilgocią oraz wiatrem. Ważne jest także stosowanie odpowiednich kremów natłuszczających, szczególnie przed wyjściem na mroźne powietrze. Jednocześnie warto pamiętać, by w takich warunkach zrezygnować z nakładania kremów nawilżających.
Jeżeli chcemy w odpowiedni sposób zadbać o skórę dotkniętą trądzikiem różowatym, należy pamiętać, by zrezygnować z gorących kąpieli. Nie zaleca się również korzystania ani z sauny, ani z solarium.
Ważna dieta
Walcząc z trądzikiem różowatym, trzeba pamiętać, że pielęgnacja skóry to również odpowiedni sposób odżywiania się. I w tej kwestii istnieje wiele wytycznych, których należy przestrzegać, by nie dopuścić do rozwoju zmian trądzikowych, a jednocześnie nie nasilać objawów przypadłości.
W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że na trądzik różowaty korzystnie wpływa dieta, która obfituje w dania ostre, mocno przyprawione. Dlatego też trzeba z nich zrezygnować. Podobnie zresztą jest w przypadku czekolady, alkoholu, źródeł zwierzęcego tłuszczu, czy produktów spożywczych stanowiących źródło jodu (chipsy, fast-foody).
Jeżeli chcemy poprawić kondycję skóry, wspomagając leczenie trądziku albo chroniąc ją przed pojawieniem się nowych zmian, warto codzienny jadłospis wzbogacić w produkty spożywcze stanowiące źródło witaminy C. W diecie nie powinno zatem zabraknąć przede wszystkim: cytrusów, pomidorów, truskawek, pomidorów czy natki pietruszki. Jej obecność w codziennym menu jest istotna ze względu wzmacniania układu odpornościowego, wspomagania procesów odpowiadających za produkcję hormonów przeciwdziałających stresowi oraz produkcję kolagenu.
Warto także pamiętać, by nie spożywać zbyt gorących dań ani napojów. Są to bowiem czynniki, które wpływają na nasilenie zmian trądzikowych.
Podsumowanie
Walcząc z trądzikiem różowatym, cały czas trzeba mieć na uwadze, że jest to przewlekła przypadłość. Stąd zalecana jest spora cierpliwość podczas leczenia zmian skórnych. Jeżeli jednocześnie będziemy stosować się do zaleceń dermatologa, wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zmiany trądzikowe nie będą tak nasilone. Natomiast w przypadku osób, którym udało się zwalczyć trądzik różowaty, czas kiedy objawy się nie ukazują, będzie znacznie się wydłużał.