trądzik zimą

Jak zwalczać trądzik zimą?

Zima to pora idealna na bardziej inwazyjne peelingi, zabiegi i kuracje. Serio, bo musisz wiedzieć, że leczenie trądziku nie zawsze jest możliwe o każdej porze roku. Stosowanie niektórych leków przeciwko zmianom skórnym oraz poddawanie się znacznej większości zabiegów zwykle nie może być przeprowadzane późną wiosną i latem.

Jest to związane przede wszystkim ze zwiększonym oddziaływaniem promieni słonecznych, które w połączeniu z niektórymi lekami (o właściwościach światłouczulających) oraz efektami zabiegów kosmetycznych mogą prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień, a nawet blizn. Dlatego też zimę warto wykorzystać na walkę z trądzikiem.

Sprzyjająca zima

Zima nie tylko hartuje nasz organizm, ale również sprzyja medycynie estetycznej. Z powodu niższych temperatur zwykle całe dnie spędzamy w pracy i w domu, co powoduje odcięcie nas od słońca. Ponadto dzień jest coraz krótszy, a to powoduje, że szanse na zetknięcie się z promieniami słonecznymi są niewielkie.

Dlatego też, gdy na dworze zimno, warto to wykorzystać i zadbać o własną cerę. Ale tylko do kwietnia, bo później ryzyko pojawienia się nieestetycznych działań niepożądanych, związanych z oddziaływaniem promieni słonecznych jest rośnie.

Zima sprzyja leczeniu trądziku retinoidami

W wielu przypadkach leczenie trądziku polega na podawaniu retinoidów. Są to środki lecznicze, z których najbardziej popularna jest izotretynoina – substancja, która może wywoływać efekt fototoksyczny. Oznacza to tyle, że podczas przyjmowania retinoidów (zarówno w leczeniu ogólnym, jak i leczeniu miejscowym), należy unikać słońca, by nie nabawić się nieestetycznych przebarwień. Skóra jest także znacznie bardziej wrażliwa, co może skutkować silnymi zaczerwienieniami oraz poważnymi oparzeniami.

Z tego też powodu kurację retinoidami zwykle zaleca się późną jesienią oraz wczesną zimą, by w ten sposób zminimalizować ekspozycję skóry na słońce. Jeżeli kurację retinoidami kontynuujemy latem, koniecznością jest rezygnacja z opalania oraz nakładanie na skórę kremów z wysokim filtrem.

Ze słońca można korzystać dopiero po upływie co najmniej sześciu miesięcy od zakończenia terapii za pomocą retinoidów.

Peelingi kwasowe jako zimowy sposób na trądzik

W redukcji zmian trądzikowych pomogą także peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów. Ze względu na zwiększenie wrażliwości skóry i ryzyko pojawienia się przebarwień zaleca się poddawanie się tym zabiegom zimą.

Wśród peelingów wykorzystujących kwasy, największą popularnością cieszy się kwas glikolowy, choć bardzo często stosuje się również kwas migdałowy i pirogronowy (niekiedy także ich połączenie).

Kwas glikolowy wykazuje silne działanie złuszczające, jednakże z powodzeniem może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej czy naczynkowej. Jego dobroczynne właściwości powodują ponadto wzmocnienie jej odporności oraz poprawienie nawilżenia.

Kwasy stosowane na twarz trądzikową odpowiadają również za regulowanie pracy gruczołów łojowych, co pozwala na wyeliminowanie łojotoku będącego przyczyną zmian skórnych. Dzięki peelingom istnieje możliwość zredukowania powierzchniowych przebarwień.

Efekty peelingów z wykorzystaniem kwasów bywają różne. Wiele zależy nie tylko od charakteru zmian, ale również od stężenia dobroczynnej substancji. Im mocniejszy kwas, tym większe prawdopodobieństwo łuszczenia się skóry, ale też i większa efektywność zabiegu.

Laser w walce z trądzikiem

Również laserowe usuwanie zmian trądzikowych zaleca się wykonywanie zimową porą (już od końca września). Zwykle wykorzystywany jest laser IPL , który pozwala wyeliminowanie nieestetycznych wykwitów.

Zasada działania takiego lasera sprowadza się do wykorzystania energii promieniowania impulsywnej terapii świetlnej i jej wzmocnienia falami radiowymi. W rezultacie możliwe jest całkowite wyeliminowanie drobnoustrojów przyczyniających się do tworzenia zmian skórnych i stanów zapalnych. Efektem działania terapii z wykorzystaniem IPL jest nie tylko likwidacja trądziku, ale również przyspieszenie procesów prowadzących do całkowitego wygojenia się skóry. Jednocześnie działanie IPL polega na spłycaniu istniejących już blizn orazwspomaga redukcję potrądzikowych przebarwień.

Laser pomaga również w regulowaniu wydzielania sebum, normalizując pracę gruczołów łojowych. To zaś zapobiega nasileniu zmian skórnych spowodowanych łojotokiem.

Kremy na trądzik stosuj cały rok

Nie da się ukryć, że w walce z łagodnymi zmianami skórnymi pomóc mogą odpowiednie kremy na trądzik. Ich zaletą jest to, że można stosować je przez cały rok bez ograniczeń związanych z porą roku. Zawarte w nich substancje nie nadają specyfikom właściwości światłouczulających, nie uwrażliwiają skóry, nie odpowiadają za powstawanie potrądzikowych blizn czy przebarwień.

Kremów na trądzik na rynku nie brakuje, warto jednak wybierać tylko te, które faktycznie przynoszą zadowalające efekty. Dobrymi opiniami (co przekłada się na skuteczność kremów) cieszą się między innymi te, które zawierają nadtlenek benzoilu np. → Acnezine.

Warto postawić także na specyfiki oparte o innowacyjną technologię nanosomową (np. → Trioxil), które cechują się znacznie większą skutecznością, bowiem dobroczynne składniki wnikają bezpośrednio w głębokie warstwy skóry i tam działają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *