peeling kawitacyjny

Jaki peeling na trądzik? Rodzaje peelingów

Regularne peelingi, czyli złuszczanie naskórka, są jedną z wielu metod walki z trądzikiem. W zależności od sposobu i głębokości oddziaływania zabiegu stosowane są w leczeniu najrozmaitszych zmian skórnych. Niestety wielu z nich nie stosuje w przypadku trądziku w fazie zapalnej, oraz trądziku różowatego, natomiast do likwidacji zaskórników, przebarwień i blizn potrądzikowych niemal wszystkie nadają się idealnie.

Najczęściej wykonywanymi peelingami są mało inwazyjne zabiegi polegające na użyciu specjalnych substancji chemicznych, enzymów bądź substancji ściernych (mikrodermabrazja), ale to nie jedyne metody, które oferuje nam współczesna dermatologia estetyczna.

Przyjrzyjmy się wszystkim po kolei rozpoczynając od peelingu fizycznego, który opiera się na wykorzystaniu zjawisk fizycznych i obejmuje zabiegi laserowe, ultradźwiękowe i krioterapię.

Peelingi fizyczne na trądzik

Peeling laserowy

W zależności od urządzenia, które wykorzystywane jest w czasie zabiegu peeling ten charakteryzuje się bardzo dużą bądź nieznaczną inwazyjnością. Ta druga cecha właściwa jest laserom najnowszej generacji i z uwagi na bezpieczeństwo oraz komfort po zabiegu to gabinety wyposażone w takie właśnie lasery należałoby wybierać. Zastrzegam od razu, iż nie jest to takie łatwe chociażby ze względu na cenę – im nowocześniejsze wyposażenie gabinetu tym droższy zabieg. Zdecydowanej większości nastolatków z trądzikowymi problemami na takie zabiegi po prostu nie stać. Poza tym towarzyszy im mimo wszystko pewne ryzyko powikłań.

Głęboki peeling laserowy wymaga długotrwałej rekonwalescencji po zabiegu. Twarz poddana zabiegowi, po odparowaniu wierzchniej tkanki pozostaje praktycznie otwartą raną. Peelingi o mniejszej inwazyjności (przeprowadzane z użyciem laserów neodymowo-yagowych), pozostawiają skórę bez wyraźnie widocznych fizycznych uszkodzeń. Pobudzona światłem lasera złuszcza się ona stopniowo w ciągu kilku dni, co nie wpływa znacznie na pogorszenie wyglądu, a z czasem wygląd skóry ulega ogromnej poprawie.

Zalety i wady lasera

Światło laserowe, umiejętnie i odpowiednio użyte, bardzo dobrze działa na tkanki. Zmniejsza intensywność stanów zapalnych, używane jest w zmniejszaniu porów, zmniejszaniu intensywności łojotoku, pobudzaniu porostu włosów, ale przede wszystkim stymuluje tkanki do odbudowy i regeneracji. Prawidłowo dobrany i przeprowadzony zabieg laserowy działa bardziej kompleksowo od innych.
Wadą jest oczywiście cena i ewentualne ryzyko powikłań, a w przypadku laserów starszej generacji bardzo duża inwazyjność zabiegu.

Peeling ciekłym azotem czyli krioterapia

Krioterapia, podobnie zresztą jak laseroterapia, wykorzystywana jest bardzo powszechnie zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Jeśli chodzi o trądzik działa bardzo podobnie do laseroterapii tyle tylko, że zabieg polega na „zmrożeniu” wierzchniej warstwy skóry. Trwa on około kilkudziesięciu minut i jest rodzajem masażu tej części ciała, która poddawana jest leczeniu. Temperatura -80 stopni Celsjusza nie jest odczuwalna jakoś szczególnie intensywnie, bowiem końcówka urządzenia krioterapeutycznego jest stale przesuwana po skórze. Twarz po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, może też pojawić się pieczenie. Podobnie jak w przypadku peelingu laserowego skóra ulega złuszczeniu w przeciągu kilku dni. Inwazyjność krioterapii jest w zasadzie niewielka, choć i tu należy poświęcić sporo czasu na wybór gabinetu, w którym zdecydujemy się przeprowadzić zabieg.

Zalety i wady krioterapii

Krioterapia jest równie uniwersalna jak laser. Jej niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niewielka inwazyjność. Zimno stymuluje i pobudza skórę do regeneracji, dość dobrze radząc sobie również ze zmianami trądzikowymi. Stosuje się ją również w zamykaniu naczynek krwionośnych (trądzik różowaty) oraz w celu pobudzenia procesu regeneracji i odbudowy skóry po trądziku (blizny i przebarwienia po trądziku).

Wady? Nie znajduję, nawet cena jednego zabiegu (kilkadziesiąt złotych) nie powinna być dużą przeszkodą.

Peeling kawitacyjny (ultradźwiękowy)

Najłagodniejszy ze wszystkich peelingów fizycznych, a jednocześnie „bezlitosny” dla zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń – z paskudnymi zaskórnikami włącznie. Peeling kawitacyjny świetnie nadaje się na trądzik, a co najważniejszy może być stosowany nawet przez osoby o bardzo wrażliwej skórze.

Zabieg wykorzystuje ultradźwięki, które emituje specjalne urządzenie. Skóra musi być wilgotna. Gdy ultradźwięki „trafiają” w skórę sprawiają, że woda, która jest na skórze zmienia się w pęcherzyki, które rozbijają i usuwają wszystkie martwe tkanki i zanieczyszczenia. W ten sposób można przeprowadzić naprawdę dogłębne a jednocześnie łagodne oczyszczanie.

Zalety i wady peelingu kawitacyjnego

Poza tym, że nie można go robić u osób, które mają otwarte uszkodzenia (zadrapania i ranki) oraz aktywną łuszczycę – peeling praktycznie nie ma wad. Wadą nie jest też cena zabiegu, która wynosi ok. 50 zł za peeling kawitacyjny twarzy i ok. 140-150 za peeling kawitacyjny pleców. Zabieg można łączyć z sonoferezą, wtedy koszt rośnie, ale sonoferezę też od czasu do czasu warto wykonać, bo dzięki niej można „wtłoczyć w skórę” składniki odżywcze.

Peeling kawitacyjny w domu

Koszt zakupu urządzenia do peelingu kawitacyjnego i sonoferezy wynosi ok. 500 zł czyli tyle ile dziesięć peelingów lub 5 peelingów z sonoferezą wykonanych w gabinecie.

Taki peeling można też wykonać w warunkach domowych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można go wykonywać regularnie bez konieczności każdorazowego wydawania 50 zł na zabieg kosmetyczny.

Najlepsze urządzenie tego typu oferuje RIO (Dezac Group) i można kupić je w ⇒ TYM SKLEPIE.

Peelingi mechaniczne na trądzik

Kolejną grupą peelingów są peelingi mechaniczne. Należą do nich mikrodermabrazja i dermabrazja. Dlaczego określa się je mianem mechanicznych? Dlatego, że zabiegi tego typu polegają na ścieraniu wierzchniej warstwy skóry. Jak zapewne pamiętacie z ostatniego wpisu w przypadku peelingów fizycznych (w których usuwanie wierzchnich warstw naskórka polega na wykorzystaniu zjawisk fizycznych) skóra zmieniona wskutek działania energii niesionej przez światło lub wskutek oddziaływania zimna złuszcza się sama po kilku dniach od wykonania zabiegu.

W przypadku mikrodermabrazji i dermabrazji efekty są natychmiastowe, bo też zabiegi te polegają na mechanicznym usunięciu wierzchniej warstwy skóry. Obydwa zabiegi szczególnie polecane są osobom borykającym się z problemem różnego rodzaju pozostałości po trądziku. Radzą sobie dość dobrze z bliznami i przebarwieniami choć zazwyczaj wymagają powtórzeń. Jeśli chodzi o sam trądzik – nie w każdej jego postaci można wykonać te właśnie zabiegi. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Mikrodermabrazja

Należy do najłagodniejszych zabiegów tego typu. Ścieranie warstw naskórka odbywa się w jej przypadku z pomocą bardzo precyzyjnego strumienia mikrokryształków. Powikłania po zabiegu występują w bardzo nielicznych przypadkach, gdyż jest to metoda o niewielkiej inwazyjności.

Mikrodermabrazja polecana jest osobom z trądzikiem zaskórnikowym i grudkowym. Nie wykonuje się jej u osób mających trądzik różowaty i trądzik krostkowy. Poza tym zabieg wykorzystywany jest w usuwaniu przebarwień potrądzikowych i blizn po trądziku oraz generalnie w odmładzaniu skóry tudzież usuwaniu różnego rodzaju niedoskonałości w jej obrębie. To nic innego jak dość głęboki peeling, który jednak nie skutkuje powstawaniem głębszych uszkodzeń.

Zalety i wady mikrodermabrazji

Zabieg jest na tyle bezpieczny, że wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych choć początkowo możliwość jego przeprowadzania mieli jedynie lekarze dermatolodzy, głównie dermatolodzy specjalizujący się w dermatologii estetycznej. Po mikrodermabrazji skóra bardzo szybko się regeneruje i niemal od razu widoczne są rezultaty zabiegu (poprawa wyglądu skóry) tym niemniej dla zyskania w pełni satysfakcjonujących efektów mikrodermabrazję należy przynajmniej kilkukrotnie powtórzyć.

Mikrodermabrazja w domu

Zabieg można już też wykonać w warunkach domowych. Zakup urządzenia do mikrodermabrazji domowej wiąże się z wydatkiem rzędu 800 – 900 złotych (lub więcej).

Dobre urządzenia tego typu ma w ofercier BEURER ⇒tu sprawdzisz dostępność i cenę.

Dermabrazja

Moim skromnym zdaniem to zabieg dla desperatów. Dermabrazja polega bowiem na mechanicznym starciu skóry aż do poziomu, na którym znajdują się naczynia krwionośne. Po zabiegu twarz jest jedną wielką, jątrzącą się (płyny fizjologiczne) raną. Wymaga rekonwalescencji, wielkiej ostrożności i noszenia specjalnych opatrunków. Z uwagi na poziom inwazyjności dermabrazję wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym – znieczulenie miejscowe w większości przypadków jest niewystarczające. Zabieg ma na celu odmłodzenie skóry i usunięcie defektów skórnych.Polecany jest na blizny i przebarwienia po trądziku oraz większość innych defektów (z rozstępami, zmarszczkami, brodawkami włącznie).

Zalety i wady dermabrazji

Głęboki peeling wyraźnie pobudza regenerację, ale proces gojenia się i regenerowania skóry wymaga sporo czasu, poza tym, mimo sporej inwazyjności i skuteczności i ten zabieg trzeba często przynajmniej kilkukrotnie powtórzyć.

Peelingi chemiczne na trądzik

Peelingi chemiczne działają na zasadzie rozpuszczalników. Używane podczas zabiegów substancje rozpuszczają wierzchnią warstwę naskórka. W zależności od użytych środków peelingi te oddziałują lekko, średnio bądź głęboko. Do najczęściej wykonywanych należą peelingi enzymatyczne, peelingi z użyciem kwasów AHA, TCA (trójjodooctowego) bądź kwasu pirogonowego. Czym charakteryzują się poszczególne substancje i w jakich postaciach trądziku można je wykorzystać?

Peeling enzymatyczny

Jest zdecydowanie najłagodniejszy. Stosuje się go w trakcie zabiegów przeprowadzanych u osób o wrażliwej, suchej cerze ze skłonnością do pękania naczynek włosowatych. Polecany jest w trądziku różowatym. Środki wykorzystywane w tym rodzaju peelingu zawierają enzymy pochodzenia roślinnego (bromelaina, papaina etc.) – enzymy te rozpuszczają martwe komórki naskórka i gromadzący się na powierzchni skóry (oraz w porach) łój. Po wykonaniu peelingu twarz należy dokładnie oczyścić. Poprawa kolorytu skóry jest natychmiastowa, natychmiastowo też pojawia się efekt wygładzenia. Peeling enzymatyczny można wykonywać regularnie bez obawy o wystąpienie podrażnień.

Peeling kwasami AHA

Warte polecenia są regularne zabiegi z użyciem kwasu glikolowego w połączeniu z kwasem kojowym i ekstraktem z mącznicy lekarskiej – całość działa regenerująco i rozjaśniająco. Zabiegi należy przeprowadzać regularnie, ale pomiędzy nimi konieczne jest intensywne nawilżanie skóry i zabezpieczanie jej kremami z wysokimi filtrami (minimum SPF 25).
Peeling z kwasu migdałowego dla cery trądzikowej wydaje się być jeszcze lepszy, bowiem kwas ten ma silne działanie przeciwbakteryjne i jako jedyny wnika w ujścia gruczołów łojowych. Nie podrażnia, nie wywołuje pieczenia ani innych nieprzyjemnych efektów. Odświeża skórę i przyspiesza jej regenerację.

Kwas pirogonowy

Stosuje się go w pilingach wykonywanych u osób z zaskórnikami, bliznami potrądzikowymi bądź przebarwieniami będącymi pozostałością po trądziku. Nadaje się również do stosowania u osób z łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem różowatym. Jest substancją bardzo dobrze tolerowaną, acz wywołuje pewien efekt uboczny – jest nim niewielkie zaczerwienienie skóry po zabiegu. Peeling z wykorzystaniem kwasu pirogonowego jest peelingiem powierzchniowym, aczkolwiek wymaga sporej precyzji jeśli chodzi o przygotowanie peelingu, ilość użytej substancji i czas pozostawienia jej na skórze.

Peeling TCA

Peelingi z użyciem kwasu TCA (trójjodooctowego) są dość specyficzne, bowiem zabieg sprowadza się do wywołania tzw. kontrolowanego oparzenia chemicznego. Skóra potraktowana kwasem TCA stopniowo ciemnieje, napina się, po czym pęka i ulega złuszczeniu w przeciągu kilku dni od wykonania zabiegu, który jest dość bezpieczny, aczkolwiek do najprzyjemniejszych nie należy. Peelingi TCA polecane są osobom z trądzikiem grudkowo-krostkowym i bliznami po trądziku. Wykorzystuje się je również w zabiegach odmładzających (zmarszczki, wiotkość skóry, plamy, etc.). Jak wszystkie peelingi tak i ten zabieg mimo dość spektakularnego oddziaływania na skórę wymaga przynajmniej kilkukrotnego powtórzenia dla osiągnięcia w pełni satysfakcjonujących efektów.

Uff… to już wszystko, w każdym razie na tę chwilę. Jeśli pojawi się coś nowego i ciekawego (moim zdaniem) dam znać!

One thought to “Jaki peeling na trądzik? Rodzaje peelingów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *