O kwasach wspominałam już przy różnych okazjach (choćby peelingach), na pewno wspominałam też o kwasach AHA znajdujących się w owocach, tym razem jednak chcę się skupić jedynie na nich. Mam nadzieję, że poniższe informacje się wam w jakiś sposób przydadzą.
Jedno jest pewne – kwasy są bardzo pomocne, ale muszą być stosowane z umiarem, a niektóre z nich jedynie przez osoby o odpowiedniej wiedzy, umiejętnościach i doświadczeniu.
Jeszcze jedna uwaga zanim przejdziemy do sedna – musisz wiedzieć, że na silny trądzik kwasy nie są dobrym remedium. W tym przypadku musisz najpierw ten trądzik zaleczyć i doprowadzić do stanu średniego lub lekkiego. Dopiero potem możesz korzystać z dobrodziejstw kwasów.
Kwas salicylowy sposobem na trądzik?
Kwas salicylowy jest związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy kwasów BHA.
Zasada działania jest właściwie zbliżona do mechanizmu działania kwasów z grupy AHA (alfa-hydroksylowych). Dobroczynne jego właściwości polegają przede wszystkim na złuszczaniu martwych komórek naskórka z powierzchni. Jest to możliwe dzięki rozluźnianiu połączeń międzykomórkowych.
Jednocześnie wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne, głównie ze względu na podobieństwo do aspiryny (tzw. kwas acetylosalicylowy). Dzięki temu kwas salicylowy sprzyja łagodzeniu podrażnień oraz przyspiesza proces gojenia wyprysków.
Kwas salicylowy, jako że rozpuszcza się w tłuszczach, jest w stanie przeniknąć przez warstwę zgromadzonego na powierzchni skóry łoju. Dzięki temu wnika w głębokie warstwy skóry i w głąb mieszka włosowego, co sprzyja efektywniejszemu leczeniu trądziku. Działa także przeciwłojotokowo, regulując pracę gruczołów łojowych.
Warto mieć jednak świadomość, że choć kwas salicylowy jest z reguły łagodnym środkiem, niekiedy może powodować podrażnienia. Mimo że sam jest w stanie – ze względu na swoje właściwości – wszelkie podrażnienia łagodzić. Niemniej jednak, gdy skóra jest szczególnie wrażliwa, może dochodzi do pojawienia się dyskomfortu, spowodowanego uczuciem pieczenia i ściągnięcia skóry. W niektórych przypadkach kwas salicylowy może przesuszać skórę, w efekcie czego tak naprawdę nasila trądzik.
Kwas salicylowy można znaleźć w wielu kosmetykach przeznaczonych do cery tłustej i mieszanej, z wyraźną tendencją do powstawania zmian trądzikowych.
Uwaga: kwas salicylowy naprawdę może uczulać dlatego radzę z nim bardzo uważać.
Kwas oleinowy w walce z trądzikiem
Kwas oleinowy (kwas oktadenenowy) jest związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy kwasów tłuszczowych.
Jego działanie polega przede wszystkim na pogłębieniu penetracji aktywnych składników w głębokie warstwy skóry. Dzięki temu mają one szansę lepszego zadziałania, przede wszystkim u źródła problemu. Jednak na tym jego dobroczynne działanie się nie kończy. Warto bowiem mieć świadomość, że kwas oleinowy odpowiada za zwiększenie płynności bariery lipidowej naskórka. W ten sposób sprawia, że staje się ona bardziej przepuszczalna dla składników biologicznie czynnych.
Kwas oleinowy jest wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Zwalcza wolne rodniki, które nie mają korzystnego wpływu na kondycję cery, przyspieszają procesy starzenia się. Jednocześnie działa przeciwzapalnie, a więc chroni przed pojawieniem się bolesnych stanów zapalnych trądziku.
Kwas azelainowy jako metoda na zmiany trądzikowe
W walce z trądzikiem skuteczny może okazać się też kwas azelainowy.
Jest to substancja, która wyróżnia się wielopłaszczyznowym mechanizmem działania. Stąd skuteczność stosowania tego kwasu jest bardzo wysoka.
WAŻNE: Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie, likwidując szczepy Staphylococus epidermidis i Propionibacterium acnes, które sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych.
Ponadto działają keratolitycznie. Przyczyniają się więc do złuszczenia martwych komórek naskórka, dokładnie i głęboko oczyszczając skórę. Działa także przeciwzaskórnikowo, zmniejszając ich liczbę.
Warto także mieć świadomość, że kwas azelainowy, jako że hamuje proces melanogenezy, może być skutecznym środkiem do likwidowania potrądzikowych przebarwień.
Trzeba także podkreślić, że kwas azelainowy charakteryzuje się znacznie mniejszą ilością wywoływanych działań niepożądanych. Dzięki temu stosowanie tej substancji w leczeniu trądziku jest coraz bardziej powszechne.
Kwas glikolowy jako zabieg silnie złuszczający
W kosmetyce – na trądzik – wykorzystywany jest również kwas glikolowy.
Jest to substancja, która wykazuje silne działanie złuszczające. W zależności od zastosowanego stężenia, można uzyskać różne efekty jego działania.
Warto mieć świadomość, że w sytuacji, gdy kwas glikolowy nie może być bezpośrednio zastosowany na skórę objętą trądzikiem, takiemu zabiegowi można poddać się po wyleczeniu zmian skórnych. Taka terapia zalecana jest szczególnie wtedy, gdy borykamy się z defektem, jakim są potrądzikowe blizny lub potrądzikowe przebarwienia.
Kiedy leczenie dermatologiczne będzie konieczne?
Warto mieć świadomość, że kwasy nie zawsze sprawdzą się w leczeniu trądziku. To znaczy – nie zawsze będą wystarczającą metodą walki. Jeśli zmiany trądzikowe są nasilone albo też pojawiają się działania niepożądane, wówczas nie ominie nas wizyta u dermatologa.
Specjalista przepisze inne środki na trądzik, które pomogą uporać się z wykwitami. Nierzadko są to antybiotyki w formie maści. Czasami jest to leczenie ogólne, polegające na doustnym podawaniu antybiotyków. W leczeniu trądziku stosowane są również retinoidy, a nawet leczenie hormonalne.
Kwasy nie są niestety jedynym najwłaściwszym ratunkiem. Przy silnym, intensywnym trądziku najpierw należy sobie inaczej pomóc!
polecam kwasy aha tym bardziej, że teraz można kupić bardzo dobre preparaty kosmetyczne do użytku domowego, wychodzi taniej niż wizyty w salonie a są równie dobre