Choć osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny na światło (i niesioną przezeń energię) uważać, to paradoksalnie może się ono okazać doskonałą bronią przeciwko chorobie! Mam tu na myśli terapię fotodynamiczną, która polega między innymi na wykorzystaniu światła w celach leczniczych.
Kilka słów na temat trądziku różowatego
Trądzik różowaty to choroba skóry. Zmiany charakterystyczne dla tego schorzenia zlokalizowane są najczęściej w środkowej części twarzy. Zmiany pojawiają się na policzkach, czole, nosie. W wielu przypadkach zmiany dotykają również szyi oraz dekolt.
Zmiany charakterystyczne dla trądziku różowatego przyjmują postać czerwonych plam (rumienia). Typowa dla trądziku tego typu jest także nadwrażliwość naczyń krwionośnych na różne bodźce. Skora wówczas reaguje pojawieniem się czerwonych plam. Do bodźców oddziałujących i nasilających pojawienie się rumienia, zalicza się między innymi: gorące napoje i dania, alkohol, kawa, zmiany temperatury otoczenia, stres.
Warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów leczenia trądziku różowatego. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju kremy oraz maści zawierające odpowiednie substancje. W składzie takich specyfików znajdują się między innymi: kwas azelainowy, metronidazol, siarka, rezorcyna, ichtiol. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie skojarzone, polegające na zażywaniu metronidazolu i tetracykliny.
Terapia fotodynamiczna może pomóc
Wielu pacjentów poddawanych jest także terapii fotodynamicznej. Jak sama nazwa wskazuje jest to kuracja lecznicza, która polega na wykorzystaniu fotouczulaczy oraz światło do zlikwidowania zmienionych chorobowo komórek oraz tkanek. W związku z tym, że destrukcja następuje w sposób wybiórczy, metoda ta jest całkowicie bezpieczna – nie powoduje uszkodzenia zdrowych komórek i tkanek.
Terapia fotodynamiczna jest metodą, która ma już 100 lat. Na szeroką skalę w medycynie stosuje się ją jednak dopiero od kilkunastu lat – z powodzeniem. Natomiast od kilku lat, terapia ta skutecznie wykorzystywana jest w niszczeniu trądziku młodzieńczego, opóźnianiu procesów starzenia się skóry, a nawet leczeniu niektórych stanów przednowotworowych skóry.
Terapia fotodynamiczna jako kuracja lecznicza została podzielona na kilka etapów. W pierwszej fazie na skórę aplikuje się specjalny krem zawierający w swoim składzie substancję światłoczułą. Pozostawiona na określony czas, substancja ta łączy się z komórkami wykazującymi dużą aktywność metaboliczną. W kolejnym etapie skóra zostaje poddana naświetlaniu wiązką światła posiadającą określoną długość fali. W rezultacie dochodzi do zniszczenia patologicznych tkanek poprzez działanie tlenu cząsteczkowego, który powstaje jako efekt reakcji fotodynamicznej.
Przebieg terapii fotodynamicznej
Jak już wyżej wspomniałam, leczenie fotodynamiczne zostało podzielone na kilka etapów. Pierwszy z nich polega na zaaplikowaniu fotouczulacza, który musi pozostać na skórze nawet 60 minut. Nakładaniu substancji światłoczułej może towarzyszyć zaczerwienienie oraz pieczenie skóry.
Po upływie tego czasu skóra zostaje poddana naświetlaniu przez około 15 minut. Podczas naświetlania również może dojść do pieczenia skóry. Jeżeli dla któregoś z pacjentów jest to powód ogromnego dyskomfortu, a nawet bólu, można zastosować dodatkowe środki, których celem jest chłodzenie skóry.
Po zabiegu skóra przez kilka następnych dni jest czerwona i ma tendencję do złuszczania.
Jakich efektów można oczekiwać?
Efekty kuracji nie pojawią się natychmiast. Poprawę w wyglądzie skóry pacjenci zauważają najczęściej po upływie około trzech tygodni. Poza tym jednorazowa terapia fotodynamiczna nie jest w stanie przynieść spektakularnych efektów. Co prawda, poprawa w wyglądzie skóry objętej trądzikiem różowatym będzie widoczna, aczkolwiek najlepsze rezultaty przynosi powtórzenie kuracji. Liczba zabiegów ustalana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę indywidualne reakcje pacjenta, a także stopień nasilenia zmian chorobowych. Najczęściej jednak zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach 3-4-tygodniowych.
Terapia fotodynamiczna trądziku różowatego i jej zalety
Terapia fotodynamiczna w leczeniu trądziku różowatego cieszy się coraz większą popularnością. A to dlatego, że wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim kuracja za pomocą fotouczulaczy daje pozytywne rezultaty nawet u tych osób, które nie reagują na leczenie ogólne i skojarzone.
Terapia fotodynamiczna jest najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, u których – z pewnych powodów –leczenie doustne nie jest możliwe. Co więcej – taka kuracja pozwala na uniknięcie działań niepożądanych, które bardzo często pojawiają się po leczeniu doustnym.