oczyszczanie twarzy w domu

Oczyszczanie twarzy w domu

Nie tylko cera trądzikowa, ale również inne jej rodzaje mają tendencję do „przyjmowania” zaskórników. Większość osób decyduje się na samodzielne ich pozbycie się. Nie ma w tym nic szkodliwego, pod warunkiem że w odpowiedni sposób się do tego zabierzemy. Poniżej przedstawiam kilka cennych wskazówek, dzięki którym domowe oczyszczanie cery z zaskórników przyniesie sam pożytek, a pozbawione będzie negatywnych skutków. O czym trzeba pamiętać? Nie tylko o zachowaniu higieny, ale również specjalnych drogeryjnych kosmetykach, które ułatwią oczyszczanie cery.

Krok pierwszy przygotowanie skóry

Zanim zaczniesz wyciskać pierwsze zaskórniki, dokładnie ją wyczyść. Najlepiej wykorzystaj do tego celu żel do mycia twarzy albo mleczko do demakijażu. Pamiętaj, by kilkakrotnie zmieniać płatki kosmetyczne. Nim przystąpisz do kolejnej czynności peelingu – musisz mieć pewność, że twoja skóra jest idealnie czysta. Tylko wtedy drobinki peelingujące będą w stanie usunąć martwe komórki naskórka oraz kurz i brud.

Jeżeli twoja cera jest tłusta lub mieszana, możesz skorzystać z peelingu ziarnistego. W ten sposób doczyścisz to, czego nie zdołał usunąć żel czy mleczko. Jeżeli jednak twoja skóra jest sucha, wówczas dużo lepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, bowiem wykazuje on dużo łagodniejsze działanie.

Kiedy martwe komórki naskórka zostaną usunięte, dostęp do porów będzie dużo łatwiejszy, a użyte po zabiegu oczyszczania preparaty, których celem jest uspokojenie i wyciszenie skóry, zadziałają dużo lepiej.

Następnie musisz wykonać tak zwaną parówkę. Powinna ona trwać od 10 do 15 minut, by doprowadzić do rozpulchnienia skóry twarzy. Do pięciolitrowego garnka wlej gorącą wodę i nachyl się nad parą. Możesz dodatkowo do parówki dosypać zioła, między innymi: szałwię, rozmaryn. Przyczyniają się one do dodatkowej dezynfekcji twarzy.

Krok drugi wyciskanie zaskórników

Po takich przygotowaniach można już przystąpić do oczyszczania cery trądzikowej. Pamiętaj, by skrupulatnie przestrzegać zasad higieny. Co prawda kosmetyczki wykonują zabieg oczyszczania w jednorazowych rękawiczkach. Jeżeli dokładnie wyszorujemy ręce mydłem, wraz z dokładnym oczyszczeniem paznokci, wówczas rękawiczki nie będą potrzebne. Dokładne umycie rąk i paznokci jest konieczne, bowiem w innym wypadku może dojść do przeniesienia w głąb skóry bakterii. W rezultacie skończy się to wysypem krost, a oczyszczanie nie przyniesie żadnego pożytku. Pory należy oczyszczać z zaskórników palcami, za pomocą chusteczki do demakijażu. Jeżeli nie masz ich pod ręką, wówczas możesz skorzystać z jednorazowych chusteczek higienicznych do nosa. Chustkami należy owinąć wskazujące palce i dopiero wtedy można przystąpić do wyciskania.

Zaskórniki należy wyciskać kolejno jeden po drugim, niezbyt mocno naciskając palcami skórę blisko ujścia pora tak, by czop łojowy wysunął się z niego w całości. Zaskórniki wyciskaj bardzo delikatnie, nie traktuj ich paznokciami. Mocne ugniatanie skóry przyczynia się bowiem do powstawania czerwonych śladów i mocnego łuszczenia się. Jeżeli czop nie chce wyjść, wówczas należy odpuścić i zostawić go na następny raz.

Warto także pamiętać, by nie wyciskać czerwonych krost, które nie mają białego „czubka”. Nie wyciskaj także kaszaków.

Krok trzeci dezynfekowanie glinkami

Gdy wyciskanie zaskórników masz już za sobą, musisz pamiętać o starannym odkażeniu twarzy. Przemyj ją więc dezynfekującym tonikiem. Następnie należy ściągnąć rozszerzone pory i uspokoić podrażnione mechanicznym uciskiem miejsca. W tej roli doskonale sprawdzą się maski glinkowe, które powstają na bazie glinki zielonej lub glinki białej.

Glinka kosmetyczna w proszku lub gotowa maska glinkowa to uniwersalny kosmetyk o działaniu oczyszczającym. Po pierwsze wybija bakterie które nie są przyjazne dla skóry. Ponadto zawarte w glince związki wykazują działanie przeciwzapalne oraz przyczyniają się do przyspieszenia procesu odnawiania się uszkodzonych tkanek. Skóra po oczyszczaniu bardzo szybko się regeneruje. Po trzecie glinki przyczyniają się do rozjaśnienia skóry. Po maseczce twarz wyraźnie się rozjaśnia. O wreszcie glinka delikatnie złuszcza naskórek oraz usuwa resztki łoju, które zalegają w głębi porów.

Krok czwarty nawilżanie

Glinka przyczynia się do wysuszenia skóry. Koniecznością jest więc nawilżenie twarzy. W ten sposób zapobiegniesz jej późniejszemu złuszczaniu się. W zależności od rodzaju cery wybierz odpowiednie kremy. Dla cery tłustej najlepsze będą specyfiki, które posiadają lekką konsystencję, szybko wchłaniające się i nie pozostawiające na skórze wyczuwalnego filmu.

Kilka dni po oczyszczeniu skóra ma prawo lekko się łuszczyć. Podczas zabiegu naruszona zostaje jej lipidowa warstwa, a jej celem jest scalanie komórek naskórka. W takiej sytuacji należy wykonywać delikatny peeling i mocno ją nawilżać.

Krok piąty pielęgnowanie między czyszczeniami

Oczyszczoną skórę z zaskórników należy regularnie traktować peelingiem i glinkowymi maseczkami. Dzięki czemu pory dużo wolniej będą się zanieczyszczały, a skóra będzie wyglądać cały czas świeżo.

Co dwa-trzy tygodnie należy także wykonywać peeling. Maseczki glinkowe należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *