pielęgnacja cery trądzikowej latem

Pielęgnacja cery trądzikowej latem

Wielkimi krokami zbliża się lato. Właściwie mamy już je (w sensie pogodowym) w pełnym rozkwicie.  W związku z tym koniecznością jest odpowiednie zadbanie o skórę trądzikową, bo chodzi o to, by gorące słońce nie przysporzyło zbyt wielu kłopotów. Początkowo może być fajnie – opalenizna wygląda dość zdrowo i ładnie, ale brzydkie efekty opalania zauważymy bardzo szybko, bo już jesienią.

O czym należy pamiętać w obliczu zbliżającego się lata?

Wpływ słońca na trądzik

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna ekspozycja skóry na słońce przyspiesza proces jej starzenia się oraz zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów. To dotyczy wszystkich osób, bez względu na to, czy ich cera ma tendencję do przetłuszczania się, czy też jest suchą.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że promienie ultrafioletowe nie sprzyjają cerze trądzikowej z jeszcze jednego powodu. Promienie słonecznie odpowiadają za przesuszenie skóry, w efekcie czego dochodzi do pojawienia się czynników obronnych. Są to procesy, które prowadzą do pobudzenia pracy gruczołów łojowych, w rezultacie czego dochodzi do łojotoku. W efekcie wydziela się znacznie więcej sebum, co doprowadza do pogłębienia się zmian trądzikowych.

Dlaczego zatem osoby, które narzekają na trądzik tak chętnie korzystają z naturalnych kąpieli słonecznych oraz solarium? Wynika to z przekonania, że promienie słoneczne (nawet te sztuczne) odpowiadają za wysuszenie pryszczy. Owszem, tak jest na początku. Jednakże skóra narażona na długotrwałą ekspozycję słoneczną, po pewnym czasie zaczyna produkować nadmierną ilość łoju, czego efektem jest nasilenie zmian trądzikowych.

Zanim wystawisz twarz na słońce…

Jeśli borykasz się z trądzikiem, a nie chcesz doprowadzić do pogłębienia zmian oraz pojawienia się nowych wyprysków pamiętaj, by przed każdorazowym wyjściem na dwór smarować skórę kremem, zawierającym filtr powyżej 30. Dobrze będzie, jeśli wybierzesz taki specyfik, który posiada lekką formułę. Niektóre preparaty mają tendencję do zatykania porów, efektem czego może być pogłębienie problemów skórnych.

Zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych

Lato jest takim czasem, który nie sprzyja wykonywaniu wielu zabiegów. Zalicza się do nich między innymi peelingi chemiczne oraz mikrodermabrazja. Tego rodzaju kuracje, ponieważ polegają na nadmiernym złuszczaniu naskórka, mogą przyczyniać się do powstawania nieestetycznych przebarwień posłonecznych. Dlatego też zaleca się, by zrezygnować z takich kuracji jeszcze przed pojawieniem się lata. Dobrze jest natomiast powrócić do nich jesienią. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień, z którymi wcale nie jest tak łatwo walczyć.

Stosowanie niektórych kosmetyków nie jest wskazane

Wiele osób w walce z trądzikiem stosuje specjalne kremy, które zawierają w swoim składzie między innymi kwasy owocowe. Są to substancje, które działają złuszczająco, przyczyniając się do wygładzania skóry. Jednak w zetknięciu z promieniami słonecznymi mogą odpowiadać za powstawanie brzydkich przebarwień posłonecznych.

Lepiej zrezygnować ze stosowania takich preparatów kosmetycznych. Ewentualnie można zdecydować się na zaaplikowanie dodatkowej warstwy kremu, ale z już naprawdę wysokim filtrem SPF – takim dla osób z uszkodzeniami skóry czyli powyżej 50 a nawet 60.

Z moich doświadczeń wynika, że ze słońcem trzeba naprawdę uważać. Nawet najmniejszy niezabezpieczony (opalony) pryszcz może pozostawić po sobie trwałą pamiątkę w postaci przebarwienia, a takie przebarwienia bardzo trudno wywabić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *