jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym

Przyczyny trądziku u dorosłych

Pisałam już o Visaxinum D – tabletkach na trądzik u dorosłych, ale jeszcze nie opisałam przyczyn. Spieszę nadrobić to niedopatrzenie. Dzisiejszy post poświęcam im właśnie.

Trądzik zapewne kojarzy ci się z młodą osobą – nastolatkiem w okresie dojrzewania? Dziwisz się, że choć ty jesteś już po trzydziestce masz problem ze zmianami trądzikowymi? Okazuje się, że choć trądzik uważany jest za przypadłość typowo młodzieńczą, może także zdarzyć się u dorosłych osób.

Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

Szacuje się, że osób dorosłych, które zmagają się z wykwitami trądzikowymi jest nawet dziesięć procent. Zwykle tego rodzaju zmiany dotykają osoby między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia.

Przyczyn powstawania trądziku u dorosłych jest wiele. Te same czynniki mogą także wpływać na nasilenie obecnych już zmian trądzikowych.

Zmiany hormonalne

Jedną z przyczyn powstawania trądziku u dorosłych są zmiany zachodzące w gospodarcehormonalnej. Za winowajcę trądziku uważa się androgeny – męskie hormony płciowe, pojawiające się również u kobiet (produkowane są przez nadnercza i jajniki).

Choć intensywna produkcja tych hormonów zwykle odbywa się w okresie dojrzewania, także w dorosłym życiu może nastąpić wzmożony ich wzrost. Zwykle zmiany hormonalne dotykają kobiet w ciąży oraz pań stosujących doustne środki antykoncepcyjne. Warto również wiedzieć, że trądzik może pojawiać się częściej u kobiet, które weszły w okres przekwitania. W tym czasie organizm odnotowuje spadek poziomu estrogenów, co prowadzi do powstawania przewagi androgenów.

Nieprawidłowa pielęgnacja cery

Częstą przyczyną zmian trądzikowych jest niewłaściwa pielęgnacja cery, a szczególnie jej oczyszczanie. Bardzo często zapominamy o dokładnym oczyszczaniu twarzy za pomocą specjalnych specyfików, które nie będą zawierały w swoim składzie mydła. Mydła przyczyniają się bowiem do przesuszania skóry, a to z kolei pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy i powstawania wykwitów skórnych.

Pielęgnując cerę, która ma skłonność do trądziku, warto wybierać żele do mycia bez mydła oraz toniki bezalkoholowe oraz te, które nie zawierają kwasu salicylowego.

Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków

Trądzik u osób dorosłych może być również spowodowany stosowaniem niektórych kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Tego rodzaju wykwity skórne określa się mianem trądziku kosmetycznego. Działanie „trądzikotwórcze” mają te specyfiki kosmetyczne, które zawierają w swoim składzie substancje naftowe i syntetyczne. Trądzik kosmetyczny może powstawać na skutek obecności w kosmetykach takich substancji jak: kwas borowy, palmitynian cetylu, wazelina, glikol propylenowy, parafina. Trzeba jednak mieć świadomość, że obecność tych substancji wcale nie warunkuje powstawania zmian trądzikowych. U wielu osób dorosłych, które nie mają skłonności do trądziku kosmetycznego, powstawanie zmian na skutek aplikowania preparatów nie następuje.

Warto jednak wiedzieć, że powyższe substancje mogące przyczyniać się do powstawania trądziku kosmetycznego, można znaleźć między innymi w: balsamach, kremach, maściach, różach do policzków czy tuszach do rzęs.

Trądzik kosmetyczny może pojawiać się również na skutek obecności w preparatach kosmetycznych między innymi olejków eterycznych. Tego rodzaju specyfiki przyczyniają się do nasilenia zmian trądzikowych u osób naznaczonych wykwitami, bądź mogą powodować powstawanie stanów zapalnych i krost u osób bez trądziku, ale ze skłonnościami do niego.

U niektórych osób zmiany na skórze mogą pojawiać się na skutek stosowania niektórych kremów tłustych. Tego rodzaju kosmetyki, szczególnie u osób starszych (których naskórek ma skłonność do nieprawidłowego rogowacenia) mogą przyczyniać się do zaczopowania ujść mieszków włosowych.

Zażywanie leków

W wielu osób przyczyną powstawania zmian trądzikowych może być zażywanie niektórych leków. Wówczas mamy do czynienia z trądzikiem polekowym. Na powstawanie zmian trądzikowych tego rodzaju mają przede wszystkim wpływ środki farmaceutyczne zawierające w swoim składzie lit, leki o działaniu przeciwepilepsyjnym, czy uspokajającym. Powstawanie zmian skórnych o charakterze polekowym może być spowodowane przyjmowaniem preparatów zawierających dawkę androgenów.

Długotrwałe sytuacje stresowe

Uważa się, że długotrwałe sytuacje stresowe mogą przyczynić się do nasilenia zmian trądzikowych. Co prawda mechanizm nie został dokładnie wyjaśniony, jednakże przypuszcza się, że odpowiadają za to nadnercza. Na skutek długotrwałego stresu dochodzi do wzmożonej produkcji androgenów, które wpływają na pracę gruczołów łojowych, prowadząc do łojotoku, a w następstwie do pojawiania się zmian trądzikowych.

Sposoby zwalczania trądziku

Na szczęście żadna dorosła osoba nie jest skazana na życie z trądzikiem. Podstawą jest jednak leczenie, które – gdy trądzik ma postać ciężką – powinno przebiegać u dermatologa. W łagodnych odmianach z trądzikiem można walczyć domowymi sposobami, spośród których najbardziej popularne to stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *