Rodzaje wyprysków (egzem)

Wyprysk to nie pryszcz. Choć o wszystkich zmianach skórnych, pryszczach (grudkach, “diodach”, krostach etc.) przywykliśmy mówić “wypryski” w rzeczywistości słowo wyprysk jest synonimem określenia egzema, a egzema to nic innego jak rodzaj zapalnych zmian na skórze pojawiających się pod wpływem różnych czynników.

W zależności od specyfiki tych czynników i przebiegu samej egzemy możemy mówić o różnych rodzajach wyprysków – jeszcze raz podkreślam że chodzi to o wyprysk w rozumieniu ogółu pojawiających się zmian skórnych, a nie typowo trądzikowe zaskórniki lub pryszcze.

Wypryski a pryszcze

Jeśli interesujesz się tematyką trądziku pewnie doskonale wiesz, że wszystkie pryszcze, grudki i krosty pojawiają się w przebiegu trądziku między innymi wskutek działania bakterii trądzikowych.

Tymczasem wyprysk to zmiany zapalne nie mające nic wspólnego z zakażeniami bakteryjnymi. Jego powstawanie z bakteriami ma niewiele wspólnego, chociaż… ale do wyjątków i zastrzeżeń jeszcze za chwilę dotrzemy.

Rodzaje wyprysków i ich krótka charakterystyka

W literaturze fachowej najczęściej wymieniane są następujące rodzaje wyprysków:

 • wyprysk dziecięcy,

 • wyprysk kontaktowy o charakterze alergicznym lub niealergicznym – pojawia się na skutek kontaktu skóry z różnymi substancjami (kosmetykami, toksycznymi środkami czystości), oraz alergenami,

 • wyprysk krwiopochodny – niestety rzadko (lub wcale) opisywany w ogólnodostępnej literaturze, poszukam czegoś na jego temat na stronach anglojęzycznych, ale to później,

 • wyprysk potnicowy – to chyba mieliśmy wszyscy lub prawie wszyscy przynajmniej raz w życiu, to nic innego jak popularne potówki – pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które  pojawiają się nagle, jakby znikąd i piekielnie swędzą,

 • wyprysk łojotokowy, czyli tzw. łojotokowe zapalenie skóry – ten typ egzemy wiąże się z obecnością na skórze bakterii i / lub grzybów,

 • wyprysk opryszczkowy – jak łatwo się domyślić powoduje go zakażenie wirusem opryszczki,

 • wyprysk pieniążkowaty nazywany też mikrobowym również ściśle powiązany z występowaniem drobnoustrojów.

 Charakterystyka wyprysków (zmian na skórze)

Niektóre wypryski są do siebie podobne, część z nich można też łatwo pomylić z innymi chorobami skóry. Wśród najczęściej występujących objawów przewijają się:

 • świąd,

 • zaczerwienienie i podrażnienie skóry,

 • łuszczenie się skóry,

 • pęcherze, najczęściej wypełnione płynem surowiczym, choć bywają też wypełnione substancją ropną (np. w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry),

 • pęknięcia skóry – bolesne i dotkliwe, sięgające głęboko w skórę (nie mylić z pęknięciami naskórka).

Typowa postać wypryskuZdjęcie z Wikipedii
Typowa postać wyprysku
Zdjęcie z Wikipedii

 Jak leczyć wypryski?

Bez pomocy lekarza się nie obejdzie. Większość egzem jest bardzo trudna w leczeniu, często wymaga zmiany podejścia do życia i jedzenia (higiena życia, właściwa dieta). Wypryski z reguły leczone są sterydami i / lub maściami antybiotykowymi – potrzebna będzie recepta.

Z ziół lub suplementów można sięgnąć po środki o działaniu przeciwzapalnym (zawierających roślinne sterole np. Nonacne) i / lub zioła o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych (olejek z drzewa herbacianego).

Bardzo dobre efekty przynosi też stosowanie serrapeptazy – enzymu pozyskiwanego z jedwabników (więcej o enzymie >>> TUTAJ).

PS Niezłe kompendium wiedzy nt. wyprysków znajdziesz na stronie WEBMD.