Skąd się biorą blizny po trądziku?

Blizny po trądziku to problem wielu osób. Statystyki wskazują, że 90% osób, które przechodziły trądzik młodzieńczy, po wyleczeniu pozostały z bliznami potrądzikowymi.

Dlaczego po trądziku pozostają blizny?

Blizny po trądziku nie powstają zawsze, gdy wyskoczył nam pryszcz. Z reguły są efektem uszkodzenia skóry, które powstaje w trakcie wyciskania wyprysku. To najczęstsza przyczyna późniejszych nierówności i przebarwień. W punkcie zranienia dochodzi na zakażenia, czasem nawet wielokrotnego. W tych właśnie miejscach powstają zmiany.

Kolejną przyczyną powstawania blizn po trądziku może być nadmierne przesuszenie skóry, powstałe przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków.

Zbyt intensywne, inwazyjnie działające preparaty mogą wysuszać naskórek, a nawet prowadzić do zmian w głębszych warstwach skóry. Należy szczególnie ostrożnie i z wielką dbałością dobierać środki, którymi pielęgnujemy naszą skórę.

Przy wyborze kosmetyków warto skorzystać z porad wykwalifikowanej konsultantki bądź  dermatologa. Polecane jest również stosowanie suplementów, które uzupełniają naszą dietę w ważne mikroelementy i witaminy.

Często blizny na twarzy są pamiątką po skorzystaniu z usług niewykwalifikowanej kosmetyczki. Szczególnie tzw. manualne czyszczenie skóry, przy którym kosmetyczka otwiera zatkane pory igłą, może zakończyć się powstaniem blizn. Przede wszystkim, aby uniknąćblizn po trądziku, najlepiej jest leczyć trądzik wedle wskazań lekarza i przeznaczonymi do tego środkami.

Profilaktyka

Jak wiadomo, skuteczniejsza od leczenia jest profilaktyka.

Jak dbać o skórę z trądzikiem, by uniknąć w przyszłości nieestetycznych blizn?

Jeżeli naszym problemem jest trądzik, skóra może być bardzo podrażniona, a przez to wyjątkowo wrażliwa. Tu znów trzeba zwrócić uwagę, na kosmetyki jakich używamy na co dzień.

Zamiast drażniącego mydła należy wybierać specjalne żele i emulsje do mycia skóry wrażliwej. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Lekarz dermatolog doradzi najlepiej, jaki preparat jest idealny dla naszej skóry. Po umyciu twarzy najlepiej zastosować kremy nawilżające przeznaczone do potrzeb skóry delikatnej, nie zatykające porów. Warto wiedzieć, iż nie w każdym przypadku trądziku, można stosować kosmetyki reklamowane przez znane marki, jako te odpowiednie dla cery trądzikowej. Często możemy nabrać się na chwyt marketingowy i wyrządzić naszej skórze wielką krzywdę. Takie kosmetyki w swoim składzie nierzadko zawierają alkohol, który może ogromnie drażnić i tak podrażnioną skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *