trądzik kontaktowy

Trądzik kontaktowy – przyczyny, przebieg, leczenie

Trądzik kojarzy się przede wszystkim z oddziaływaniem androgenów na gruczoły łojowe, co doprowadza do łojotoku, uaktywnienia się bakterii i pojawienia się wykwitów skórnych. Okazuje się jednak, że trądzik to nie tylko wynik działania hormonów. Na powstawanie zmian trądzikowych może mieć także wpływ kontakt z substancjami, które mają toksyczny wpływ na skórę. Mowa o trądziku kontaktowym. Czym jest i jak go leczyć? O tym będzie dzisiejszy wpis.

Trądzik kontaktowy – definicja

Trądzik kontaktowy to trądzik, którego pojawienie się jest spowodowane substancje chemiczne, które wykazują silne działanie toksyczne w kontakcie ze skórą. Co więcej, na powstawanie trądziku kontaktowego mają wpływ promieniowanie cieplne, jonizujące oraz pozafioletowe.

Podział trądziku kontaktowego ze względu na przyczyny

Warto wiedzieć, że w zależności od etiologii, można rozróżnić różne rodzaje trądziku kontaktowego zewnątrzpochodnego.

Trądzik kosmetyczny

Jak sama nazwa wskazuje – trądzik kosmetyczny jest efektem stosowania niektórych specyfików kosmetycznych. Zawierają one substancje, które wykazują działanie trądzikotwórcze. Pojawienie się wykwitów skórnych może być spowodowane olejami roślinnymi, masłem kakaowym, wazeliną, kwasem laurynowym. Jeżeli więc skóra ma tendencje do pojawiania się zmian skórnych, warto szczególną uwagę poświęcać na przyglądanie się składom specyfików, zanim trafią do naszego koszyka.

Trądzik polekowy

Trądzik polekowy to wynik stosowania niektórych leków, które mogą nasilać bądź początkować pojawienie się wykwitów skórnych. Najczęściej za powstawanie trądziku tego rodzaju obwinia się kortykosteroidystosowane w postaci maści i kremów. Substancja czynna powoduje uwrażliwienie mieszków włosowych na działanie substancji przyczyniających się do powstawania wykwitów (na przykład łój skórny). Trądzik polekowy wywołany stosowanie kortykosteroidów dość często określany jest mianem trądziku sterydowego. Zwykle umiejscawia się na twarzy, plecach oraz górnej części klatki piersiowej. Przyjmujepostać grudek bez stanu zapalnego.

Trądzik zawodowy

Trądzik zawodowy – jak sama nazwa wskazuje to efekt ciągłego wystawiania twarzy na działanie substancji chemicznych. Zwykle narażeni są na niego pracownicy, którzy pracują w silnie zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach. Wśród trądziku zawodowego można wyróżnić więc: trądzik dziegciowy, trądzik chlorowy, trądzik olejowy.

Trądzik dziegciowy – jak sama nazwa wskazuje – wywołany oddziaływaniem dziegciu oraz przetworami smołowcowymi. Tego rodzaju trądzik zwykle pojawia się wśród grup zawodowych: dekarzy, pracowników przemysłu optycznego, którzy mają do czynienia na co dzień z tego rodzaju substancjami. Przyczyną tego rodzaju trądziku jest więc bezpośredni kontakt z substancją chemiczną, która w zetknięciu ze skórą działa toksycznie.

Trądzik chlorowy to efekt szkodliwego oddziaływania 2,3,7,8-trichlorodioksybenzenu. Trądzik wywołany tą substancją zwykle „atakuje” okolice pozałojotokowe i utrzymuje się nawet kilka lat. Zwykle wykwity skórne pojawiają się na głowie. Mogą również dotyczyć małżowin usznych. Wykwity przyjmują postać cyst, zaskórników, a nawet ropiejących zmian guzków.

Trądzik olejowy jest spowodowany oddziaływaniem olejów mineralnych wykorzystywanych w szeroko rozumianej branży przemysłu. Na trądzik olejowy najbardziej narażone są osoby, które znajdują zatrudnienie w przemyśle metalowym, samochodowym czy naftowym. Dotyczy pracowników, którzy narażeni są na bezpośrednią styczność z substancjami toksycznymi.

Trądzik detergentowy

Na skutek bezpośredniego kontaktu z substancjami powierzchniowo czynnymi, czyli detergentami powstajetrądzik detergentowy. Zmiany trądzikowe mogą powstawać podczas odziennego mycia głowy. Spływająca po czole i twarzy piana wytworzona z detergentów przyczynia się do aktywowania procesów powodujących trądzik. Na tego rodzaju zmiany skórne narażone są przede wszystkim osoby młode, które borykają się z łojotokiem, a jednocześnie stosują mydła oraz szampony syntetyczne.

Jak leczyć trądzik kontaktowy?

Nie ma jednego sposobu na wyleczenie trądziku kontaktowego. Sposoby walki z wykwitami skórnymi zależą wyłącznie od przyczyn schorzenia. Zwykle zmiany skórne znikają bez pozostawienia śladu, gdy skóra nie będzie wystawiana na działanie substancji o działaniu toksycznym. Problem z redukcją trądziku może pojawić się więc głównie w przypadku trądziku zawodowego. Tylko zmiana miejsca zatrudnienia mogłaby wyeliminować problem.

Dużo łatwiej wyeliminować trądzik, którego przyczyną jest oddziaływanie substancji powierzchniowo-czynnych. Wystarczy bowiem zmienić szampon na naturalny. Warto pamiętać, że im specyfik bardziej się pieni, tym większe prawdopodobieństwo, że wykwity skórne pojawią się.

W przypadku trądziku kontaktowego można również spróbować zastosować kremy na trądzik, dostępne w drogeriach. Warto wypróbować takie, które możliwie jak najdokładniej oczyszczają skórę i jednocześnie leczą ją ze stanów zapalnych.

Na tym polu świetnie sprawdza się np. Hydroviton.CR – bodaj najlepszy płyn tego typu ( czytaj więcej na jego temat).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *