Trądzik pospolity a trądzik różowaty

Trochę to dziwne, ale zaobserwowałam, że wiele osób wciąż potrafi mylić trądzik młodzieńczy z trądzikiem różowatym. Takie wątpliwości pojawiają się najczęściej u osób, które teoretycznie „przygodę” z trądzikiem młodzieńczym powinny dawno już mieć za sobą, a tymczasem trądzik utrzymuje się dłużej niż u innych. Poniekąd wątpliwości te są w pewnym stopniu uzasadnione, ale mimo wszystko trądziki te różnią się na tyle, że trudno pomylić ich objawy.
Poniżej znajdziesz wyjaśnienia, które (mam nadzieję) pomogą Ci rozpoznać Twój rodzaj trądziku.
Koniec z niejasnościami – przekonaj się co Ci tak naprawdę dolega.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to obecnie najpopularniejsze schorzenie dermatologiczne ludzi młodych. Jest to przewlekła choroba, której przyczyną jest głównie wzmożona praca gruczołów łojowych. Wykwity zwykle pojawiają się na twarzy i na górnej partii pleców.
Objawami tego trądziku są łojotok występujący z różnymi nasileniami oraz zaskórniki (białe lub czarne) i najrozmaitsze postaci pryszczy. Skóra jest raczej szarawa (ziemista) niż zaczerwieniona, chociaż krosty mogą być czerwone – to objaw stanu zapalnego. Oprócz tego tworzenie się trądziku powiązane jest z rogowaceniem naskórka w ujściu mieszków. Wtedy występują niewielkie zaskórniki, a z czasem mogą pojawić się widoczne żółtawe grudki. Natomiast intensywny stan zapalny może sprawić, że na skórze utworzą się masywne zmiany, które zwykle później przekształcają się w bolesne guzki. Oprócz tego w długo trwającym pospolitym trądziku mogą wystąpić obszerne torbiele, które bardzo ciężko wyleczyć. Musisz wiedzieć, że ,bardzo głębokie i duże zmiany trądzikowe goją się, ale niestety pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Doprowadzenie trądziku do takiego stanu może więc skutkować pozostaniem trwałych pamiątek.

W jakim okresie występuje trądzik pospolity? Rozpoczyna się on zazwyczaj razem z dojrzewaniem. U kobiet (dziewcząt) szczyt zachorowania na ten trądzik jest między 14 a 17 rokiem życia. Natomiast u mężczyzn (chłopców) występuje on miedzy szesnastym, a dziewiętnastym rokiem życia. Trądzik może utrzymywać się nawet do trzydziestki, ale z czasem zmiany trądzikowe są mniej intensywne i nie tak liczne jak wcześniej. Nie towarzyszy mu rumień (typowy dla trądziku różowatego), tak jak pisałam wcześniej skóra jest raczej ziemista niż zaczerwieniona.

Trądzik różowaty

Rosacea to pochodzące z łacińskiego określenie, oznacza właśnie trądzik różowaty. To nic innego jak rumień na twarzy, Symptoms-of-Acne-Rosaceaktóry może mieć nawet 10 procent populacji. Najczęściej spotyka się go u ludzi, które mają po trzydzieści do czterdziestu lat. Znacznie częściej na trądzik różowaty choruje płeć piękna ( aż 75 % pań ma tę odmianę trądziku). Jednakże mężczyźni przechodzą ten trądzik dużo ciężej.
Co może być przyczyną wystąpienia trądziku różowatego? Tak naprawdę do końca nie wiadomo, ale trądzik różowaty związany jest bardzo często z łojotokiem oraz występowaniem nagłego zaczerwienienia skóry – wynikającego z nagłego stresu czy ciepła.

Mają go najczęściej osoby o jasnej karnacji, skóra (poza miejscami objętymi trądzikiem) wygląda raczej normalnie, choć najczęściej jest też bardzo wrażliwa. Oprócz tego trądzik różowaty może być wywoływany czynnikami genetycznymi, jak również psychosomatycznymi, środowiskowymi i czynnikami hormonalnymi.

Czasem mogą go powodować zakażenia i infekcje. Rumień (objawy trądziku) wywołują czynniki takie, jak: gorące i bardzo zimne dania, pikantne potrawy oraz alkohol, mocniejsza kawa i herbata nasilają obciążoną już równowagę ruchowo – naczyniową. Wówczas stan osoby mającej trądzik różowaty ulega pogorszeniu.
Objawy trądziku różowatego mogą mieć różny charakter.

Pierwszymi oznakami schorzenia są rozszerzone naczynia i trwałe rumienie. W następnym okresie będą pojawiały się bardzo czerwone krostki i niewielkie grudki. Tym oznakom często towarzyszą swędzenie oraz uporczywe pieczenie skóry.
Objawy trądziku różowatego mogą być różne w zależności od przewagi zmian trądzikowych. Jeżeli cierpisz na trądzik rumieniowy to objawami będą przede wszystkim rumienie, z mijającym ( ale powtarzającym się) zaczerwienieniem skóry. Ponadto występuje odczuwanie gorąca. Jeśli natomiast masz trądzik grudkowo – krostkowy to skupiska ze zmianami trądzikowymi i zaczerwienieniem utrzymują się długo a poza tym zaczynają pojawiać się rozszerzone naczynka. Czasem występują niewielki obrzęk w obrębie zmian.

Jak pielęgnować cerę z jednym i drugim trądzikiem?

Skóra z trądzikiem – tym pospolitym i tym różowatym wymaga specjalnego traktowania. Powinna ona być dobrze oczyszczana. Do mycia skóry z trądzikiem warto kupić żel głęboko, ale łagodnie czyszczący. Taki kosmetyk doskonale usunie makijaż dzienny, kurz i inne zanieczyszczenia , które mogą powodować nasilenie trądziku. Osoby z trądzikiem różowatym powinny zwrócić uwagę na to, by żel przeznaczony był do cery wrażliwej lub naczynkowej. Bardzo przydatny przy pielęgnacji skóry z trądzikiem jest tonik złuszczający z kwasami owocowymi – to rozwiązanie dla osób z trądzikiem pospolitym. Oprócz tych kosmetyków można śmiało sięgać po preparaty, które nie zawieraj alkoholu. Alkohol zawsze podrażnia.

Oprócz pielęgnacji – leczenie

Po stwierdzeniu trądziku, szczególnie różowatego, najlepiej skontaktować się z dermatologiem. Z tego co mi wiadomo dermatolodzy coraz lepiej radzą sobie z leczeniem trądziku różowatego, z trądzikiem pospolitym mogą być pewne problemy. Na trądzik w łagodnej formie można stosować tylko preparaty zewnętrzne. Z kolei przy zmianach umiarkowane i poważniejszych odpowiednią będzie kuracja skojarzona: leki miejscowe i ogólnoustrojowe (doustne).
W każdym przypadku można posłużyć się też suplementami – wyregulują one gospodarkę hormonalną, poprawią koloryt i stan cery, wzmocnią naczynka.

Z ogólnodostępnych suplementów i na jeden i na drugi rodzaj trądziku (młodzieńczy i różowaty) doskonale wpływa >>> Nonacne – trochę drogie, z tańszych rozwiązań polecam napary ziołowe.