Trądzik różowaty – leczenie, zdjęcia, porady

Trądzik różowaty, inaczej rosacea, to zmiany skórne występujące szczególnie u osób dojrzałych, po 30 roku życia. Pierwszym objawem są zazwyczaj popękane naczynka i łojotok, z czasem zaczynają pojawiać się rumieniowate grudki i krostki. Twarz nabiera typowego dla trądziku różowatego wyglądu, zamaskowanie niedoskonałości staje się coraz trudniejsze, a choroba nie odpuszcza. Nieleczona może doprowadzać do trwałych, trudnych w usunięciu zmian. Czy da się temu zapobiec? Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty: przyczyny

tradzik rozowaty 2

Trądzik różowaty występuje zwłaszcza u dorosłych kobiet. Najczęściej jest uwarunkowany genetycznie, czyli występuje rodzinnie. Dotąd ustalono, że prawdopodobieństwo zachorowania na trądzik różowaty wzrasta u osób:

 • ze skłonnością do rumienienia, cierpiących na zaburzenia naczynioruchowe,
 • z zaburzeniami układu pokarmowego, szczególnie niską kwasowością soku żołądkowego,
 • zakażonych drożdżakami.

Niestety pełne przyczyny występowania trądziku różowatego nie są dotąd znane. Nie wiemy, co inicjuje powstanie na skórze zmian oraz jak temu procesowi zapobiec.

tradzik rozowaty1

Choroba występuje głównie u osób powyżej 30 roku życia i postępuje do 55 roku życia. Najczęściej  rozwija się u osób o jasnej karnacji, jasnych oczach i włosach.

Jak rozwija się trądzik różowaty?

Niestety objawy trądziku różowatego mogą postępować bardzo dynamicznie. Na pierwszym etapie zmiany mogą być widoczne, a następnie znikać, nie wywołując większego niepokoju.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym wskazujący na trądzik różowaty są rumieńce i skłonność do pojawienia się na skórze zaczerwienień, wiąże się to z nieprawidłowym działaniem naczyń krwionośnych. Zmiany w przebiegu trądziku różowatego pojawiają się na środku twarzy.

Początkowo niedoskonałości zaostrzają się pod wpływem słońca oraz silnych emocji. Mogą również towarzyszyć niektórym spożywanym pokarmom. Niestety postęp choroby sprawia, że zmiany nie ustępują, ale się utrwalają. Typowe dla trądziku różowatego na tym okresie rozwoju są zmiany naczyniowe, zwane pajączkami. Tuż po ich utrwaleniu mogą się pojawić grudki i ropne zmiany, przypominające te pojawiające się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale umiejscowione na czerwonym tle.

Ostatnim, choć rzadkim etapem rozwoju choroby jest przerost skóry w obrębie nosa, co powoduje powstanie nosa kalafiorowego. U połowy pacjentów cierpiących z powodu trądziku różowatego pojawiają się zmiany w obrębie oczu. Najczęściej problemem jest nawracające zapalenie spojówek.  

Objawy trądziku różowatego najczęściej nasilone są w okresie miesiączki oraz przekwitania.

Trądzik różowaty – czego unikać?

Stan skóry z trądzikiem różowatym często pogarsza się pod wpływem:

 • pikantnej żywności,
 • alkoholu,
 • wysokich temperatur,
 • słońca,
 • stresu,
 • złości, wstydu,
 • dużego wysiłku,
 • gorących kąpieli, sauny,
 • leków rozszerzających naczynia krwionośne,

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty nie jest uleczalny. Jednak przy współpracy dobrego dermatologa można znacznie ograniczyć przykre objawy oraz opóźnić przebieg choroby.

Specjalista zazwyczaj zleca leczenie ogólne, miejscowe oraz prawidłową pielęgnację i zmianę stylu życia w taki sposób, by zmniejszyć przykre objawy i poprawić jakość życia.

Poprzez stosowanie środków miejscowych można usunąć stan zapalny, ograniczyć rozrost grudek i krostek. Łykanie pastylek pomaga przywrócić odpowiednią pracę układu pokarmowego, a właściwa pielęgnacja chroni przed zaostrzeniem zmian oraz pogorszeniem stanu skóry.

W rzadkich przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne – szczególnie gdy dochodzi do deformacji nosa.

Show Buttons
Hide Buttons