Zapobieganie trądzikowi – prawdy i mity

Trądzik pospolity należy do jednego z najbardziej popularnych schorzeń skóry. Objawia się ono występowaniem otwartych lub zamkniętych zaskórników, którym mogą towarzyszyć zmiany zapalne w postaci krostek, grudek oraz guzków. Leczenie tego schorzenia jest możliwe. Jednak znacznie lepiej nie dopuszczać do powstawania zmian skórnych. Wokół sposobów zapobiegania trądzikowi powstało wiele zrobiło się sporo zamieszania. Warto więc poznać prawdy i mity dotyczące profilaktyki.

Dieta zapobiegnie trądzikowi

I tak, i nie. No właśnie, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy dieta wpływa znacząco na trądzik i zapobieganie temu schorzeniu. Zdania są bowiem podzielone. Jedni uważają, że zapobieganie trądzikowi będzie możliwe dzięki odpowiedniemu sposobowi odżywiania się. Wiele osób powtarza, że zapobieganie trądzikowi jest możliwe, jeśli przestaniemy jeść czekoladę oraz wszelkiego rodzaju ostrych potraw. Tymczasem inni uważają, że wcale nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdziłyby takową hipotezę.

Jeżeli jednak chcemy, możemy zrezygnować z takich potraw. Jeżeli nie zapobiegniemy trądzikowi, to przynajmniej będziemy zdrowsi.

Niektóry uważają, że dieta wzbogacona w cynk jest w stanie zapobiec trądzikowi. Pierwiastek ten wpływa korzystnie na naszą cerę, z tego też powodu warto dołączyć cynk do naszego jadłospisu. Podobnie jest z witaminami z grupy B, które działają korzystnie nie tylko na cerę, ale również włosy i paznokcie.

Częste mycie twarzy uchroni przed trądzikiem

Nieprawda. Zbyt częste mycie twarzy wcale nie zapobiegnie trądzikowi. Nawet wręcz przeciwnie – może spotęgować objawy tego schorzenia. Nagminne oczyszczanie twarzy może stanowić sygnał, że skóra jest sucha, a to z kolei pobudza gruczoły łojowe do pracy. W efekcie mamy problem z łojotokiem, który jest jedną z pośrednich przyczyn trądziku.
Oczyszczać więc twarz należy z umiarem. Nieprawdą jest bowiem, że trądzik powstaje na skutek niewłaściwej higieny cery. Najlepiej myć skórę dwa razy dziennie, nie zapominając o demakijażu. Jeżeli nasza cera jest tłusta i ma skłonności do powstawania zmian skórnych, wówczas warto sięgnąć po specjalne specyfiki o działaniu antybakteryjnym. Warto jednak pamiętać, by takie specyfiki nie zawierały wysuszającego mydła.
Po oczyszczaniu twarzy koniecznością jest tonizowanie cery. Najlepiej do tego celu wybierać toniki domowej roboty. Dobre efekty przyniesie tonik z ogórka, tonik z soku aloesowego czy tonik z soku z cytryny. Pomocne są maseczki głęboko oczyszczające.

Kwas salicylowy zapobiegnie trądzikowi?

Nieprawda, no może nie do końca. Wiele dermatologów zaleca jako środek walki z trądzikiem i jako kuracja profilaktyczna, leczenie kwasem salicylowym. Wiele preparatów zawierających tę substancję przeznaczonych jest do cery tłustej. Tymczasem okazuje się, że kwas salicylowy nie jest taki pomocny jak o nim mówią. A to dlatego, że działa na skórę wysuszająco, a to wiąże się z nadmierną produkcją wydzieliny gruczołów łojowych. Wówczas, zamiast wyleczenia wykwitów, czy zapobiegnięcia trądzikowi, możemy nabawić się nasilenia zmian skórnych oraz podrażnień.

Podobnie jest z wodą utlenioną oraz spirytusem salicylowym. Jeżeli nie chcemy pogorszyć kondycji cery, lepiej te specyfiki omijać szerokim łukiem. Lepiej, żebyśmy nie zostali pokuszeni, by właśnie w taki sposób zapobiec trądzikowi.

Drożdże jako profilaktyka

Prawda. Drożdże na trądzik są w stanie nie tylko zapobiec trądzikowi, ale również zwalczyć wykwity skórne w łagodnej postaci. Drożdże zawierają w swoim składzie bowiem szereg witamin, które korzystnie wpływają na cerę. Warto spożywać drożdże, jednak nie w surowej postaci. Można raz na jakiś czas, by zapobiec trądzikowi, stosować maseczki z drożdży, zanurzyć się w drożdżowej kąpieli czy też popijać drożdżowy napój. Cała kuracja nie powinna trwać jednak miesiącami, by nie nabawić się drożdżycy.

Peelingi zapobiegną trądzikowi

Prawda. By nie dopuścić do powstawania zaskórników, a więc by zapobiec trądzikowi warto stosować zabiegi oczyszczające. Mają one na celu złuszczenie skóry oraz zapobiegnięcie powstawaniu zaskórników. Stosuje się między innymi mikrodermabrazję czy peelingi chemiczne. Można oczywiście złuszczać zrogowaciały naskórek za pomocą peelingów w domu. Można kupić domowe preparaty albo też wykonać je samodzielnie.

Zioła pomocne w profilaktyce

I tak, i nie. Niektórzy uważają, że istnieje wiele ziół, które są w stanie nie tylko zapobiec trądzikowi, ale również skutecznie z nim walczyć. Co prawda nie zostało to naukowo udowodnione, aczkolwiek wiele osób ceni ich działanie. O ile zapobieganie trądzikowi ziołami może być skuteczne, leczenie taką metodą może trwać znacznie dłużej niż leczenie konwencjonalnymi sposobami.
Choć trądzik jest koszmarem, jeżeli odpowiednio wcześnie zaczniemy dbać o cerę, prawdopodobieństwo wystąpienia wykwitów skórnych będzie znacznie mniejsze, również wtedy, gdy schorzenie to mamy zapisane w genach. Pamiętajmy też, że nie wszystkie krążące wokół metod profilaktyki opinie są prawdziwe. Jeżeli nie chcemy nabawić się nieprzyjemności, lepiej podchodzić do nich sceptycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *